VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

Rozmawiajmy o profilaktyce raka piersi

Rozmawiajmy o profilaktyce raka piersi
22-09-2017
Rozmawiajmy o profilaktyce raka piersi

Rak piersi to cichy zabójca, który jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w naszym kraju. Każdego roku wykrywane jest 14 tysięcy nowych zachorowań. Niestety aż 1/3 Polek przegrywa walkę z tym nowotworemSzansa na wyleczenie jest bardzo duża, jeżeli nowotwór zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Właśnie wykrywalność raka jest w naszym kraju największym problemem.

Zadaliśmy kilka pytań lekarzowi ginekologowi, aby lepiej naświetlić temat profilaktyki raka piersi. Na nasze pytania odpowiedziała Ginekolog lek. Elżbieta Fajfrowska-Al Ali

Czym jest rak piersi?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Występuje on dosyć często w krajach rozwiniętych. Aż 25% nowotworów wykrywanych u kobiet to właśnie rak piersi. Nowotwór piersi jest tym samym najczęściej wykrywanym i rozpoznawanym nowotworem u kobiet w naszym kraju. Wykrywamy codziennie 38 nowych zachorowań, z czego niestety umiera 14 Polek dziennie.

Jakie są czynniki ryzyka i jak uchronić się przed rakiem piersi?

Dzięki długotrwałym testom klinicznym przeprowadzanym na świecie znane są najczęstsze przyczyny powstawania wielu nowotworów. Niestety badania nad rakiem piersi nadal nie przyniosły efektów. Udało się jednak ustalić następujące czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania:

🔹 płeć żeńska (mężczyźni też chorują, ale znacznie rzadziej),

🔹 wiek (50% zachorowań występuje między 50 a 70 rokiem życia),

🔹 wczesne dojrzewanie płciowe,

🔹 menopauza,

🔹 późny poród (po 35 roku życia),

🔹 terapia hormonalna,

🔹 występowanie raka w rodzinie.

Na co należy zwracać uwagę?

Uwagę musimy zwrócić na

🔹 guz (który wykryjemy w piersi),

🔹 zmiany w obrębie piersi (nierównomierny kształt, asymetria, nietypowe zachowanie piersi podczas unoszenia ramion),

🔹 zmiany w obrębie brodawki sutkowej (wciągnięcie lub sterczenie brodawki, pojawienie się wycieków),

🔹 zmiany skórne

🔹 „skórkę pomarańczową”

Wyczułam guzek! Skąd mam wiedzieć, czy to rak?

Na pewno nie należy wpadać w panikę. Nie każdy guz to rak złośliwy. W razie wyczucia guza w piersi musimy zgłosić się do lekarza. Ten oceni zmianę i zleci konkretne badania celem dalszej diagnostyki.

Samobadanie

Warto się badać! Kobiety, które regularnie (tj. raz w miesiącu) same badają swoje piersi mogą wykryć guz wielkości około 1 cm. To bardzo ważne. Dziś potrafimy leczyć z powodzeniem guzy o wielkości do 2 cm. Mamy wtedy prawie 100% pewność, że uda się wyleczyć taki nowotwór. Dobrym momentem na samobadanie jest pierwszy tydzień po miesiączce. Jeżeli kobieta już nie ma miesiączki to powinna wybrać ten sam dzień w miesiącu. Kobiety powinny wykonywać samobadanie piersi już od 20 roku życia.

Waga wizyty u ginekologa w profilaktyce raka piersi. 

Nawet gdy w comiesięcznym samobadaniu nie zauważymy niczego niepokojącego, to raz w roku należy zgłosić się na badanie do lekarza. Lekarz przeprowadzi badanie i ustali jaka powinna być dalsza diagnostyka. Należy tutaj zwrócić uwagę, iż dużą wartość diagnostyczną ma badanie piersi wykonywane przez lekarza specjalizującego się w chorobach tego narządu. Kobiety w rożnym wieku powinny się różnie badać.

🔹 20-35 lat - co rok badanie u ginekologa, * jeśli twoja mama, babcia lub siostra chorowały na raka piersi, zrób pierwsze USG piersi po 20 roku życia

🔹 36-49 lat - co pół roku badanie u ginekologa + USG co rok po 40 roku życia

🔹 50-65 lat - co pół roku badanie u ginekologa + USG co pół roku

10.jpg  Ginekolog lek. Elżbieta Fajfrowska-Al Ali

 


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com