VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

diabetolog

Diabetologia

Diabetologia jest dziedziną medycyny, której zadaniem jest przede wszystkim rozpoznanie i leczenie cukrzycy oraz powikłań związanych z występowaniem tej choroby. Pod pojęciem cukrzycy kryją się choroby metaboliczne, których głównym objawem jest zbyt wysokie stężenie we krwi glukozy. Stan ten wynika z nieprawidłowego działania insuliny – hormonu produkowanego w trzustce, który odgrywa ważną rolę w procesie metabolizmu glukozy. Cukrzycę rozpoznaje się najczęściej podczas badania krwi. Jeśli poziom glukozy we krwi jest zbyt duży diagnozuje się stan przedcukrzycowy, w przypadku nieco za wysokim poziomem glukozy we krwi na czczo lub cukrzycę, gdy stężenie glukozy we krwi wynosi ponad 200mg/dl.

W wyniku przewlekłej hiperglikemii (czyli zbyt wysokiego poziomu glukozy) mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania cukrzycy. Wśród nich do najczęstszych należą zaburzenia funkcjonowania i w rezultacie niewydolność takich narządów jak nerki, serce i naczynia krwionośne, nerwy oraz oczy. Bardzo często nieleczona lub źle leczona cukrzyca doprowadzić może więc do znacznego pogorszenia się wzroku lub ślepoty, uszkodzenia nerek, w wyniku którego niezbędne będzie regularne wykonywanie dializ, zwiększone ryzyko zawału serca oraz udaru czy syndrom tzw. stopy cukrzycowej, który w skrajnych wypadkach może prowadzić nawet do amputacji całej stopy lub jej części.

Ze względu na przyczyny oraz przebieg choroby wyróżnia się cukrzycę I i II typu oraz cukrzycę ciężarnych oraz wtórną. Cukrzyca typu 1 jest chorobą wrodzoną, która polega na nieprawidłowym wydzielaniu insuliny przez trzustkę. Z kolei cukrzyca typu 2 jest chorobą nabytą, w której mamy do czynienia ze zmniejszeniem się wrażliwości tkanek na insulinę, co z kolei prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na ten hormon. W tym przypadku trzustka nie jest w stanie produkować tak dużej ilości insuliny. W przypadku cukrzycy ciężarnych dochodzi z kolei do zaburzeń pracy organizmu w wyniku zmian hormonalnych jakie zachodzą podczas ciąży. W tym przypadku mimo ustąpieniu choroby po urodzeniu dziecka, stan pacjentki powinien być regularnie kontrolowany, ponieważ u kobiet przechodzących cukrzycę ciężarnych zachodzi większe ryzyko wystąpienia w przyszłości cukrzycy typu 2.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną. W trakcie prowadzenia terapii diabetolog przede wszystkim koncentruje się na tym, by w odpowiedni sposób wyregulować ilość glukozy we krwi. Efekt ten można uzyskać za pomocą dobrze zbilansowanej diety, dobraniu właściwych leków a także, jeśli stan pacjenta tego wymaga, ustalenia odpowiedniej dawki insuliny.

Diabetolog, Endokrynolog i Diabetolog Dziecięcy, Pediatra • dr n. med. Daniel Witkowski

diabetolog dziecięcy , endokrynolog dziecięcy , diabetolog

Endokrynolog • Diabetolog • dr n med. Lidia Kania

endokrynolog , lekarz chorób wewnętrznych , diabetolog

Endokrynolog • Diabetolog • dr n. med. Michał Lis

diabetolog , endokrynolog , internista

Endokrynolog • Internista • lek. Piotr Opyd

endokrynolog , diabetolog , lekarz chorób wewnętrznych


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com