VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

Uroflowmetria w diagnostyce chorób układu moczowego

Uroflowmetria w diagnostyce chorób układu moczowego
16-11-2017
Uroflowmetria w diagnostyce chorób układu moczowego

⚠️ Ze względów technicznych chwilowo nie wykonujemy badania uroflometrii. Przepraszamy za niedogodność.

___

Prawidłowa mikcja, czyli oddawanie moczu, jest bezbolesna i przynosi poczucie ulgi. Wiele osób cierpi jednak na zaburzenia związane z tą fizjologiczną czynnością. Mogą one wiązać się z dyskomfortem, bólem i pieczeniem. Niekiedy problemy dotyczą ilości oddawanego moczu lub możliwości panowania nad pęcherzem. Choremu może towarzyszyć uczucie parcia na mocz, które pojawia się często tuż po mikcji. Problemy z pęcherzem mogą być wynikiem zmian w naszym organizmie, a nawet świadczyć o poważnych chorobach, dlatego należy z nimi zgłosić się do lekarza. 

Problemy z oddawaniem moczu to problem tyleż krępujący, co utrudniający życie. Wyjście do kina, wizyty u teściów czy spotkania z przyjaciółmi stają się udręką. Ból lub ciągłe uczucie parcia na mocz sprawiają, że nie umiemy skoncentrować się na przyjemnościach. Nietrzymanie moczu jest wyjątkowo uciążliwe – obawiamy się śmiać czy kichnąć, aby nie popuścić moczu i nie najeść się wstydu. Odpowiednia diagnoza jest więc kluczowa, aby podjąć odpowiednie leczenie i móc funkcjonować bez poczucia dyskomfortu.

Lekarze kierują pacjenta na to badanie uroflowmetrii, gdy cierpi on na częstomocz, nietrzymanie moczu lub oddawanie go w kilku porcjach, zaleganie moczu po mikcji lub problemy z nagłym parciem na mocz.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów poszerzyliśmy ofertę Centrum Medycznego VeritaMed o badanie uroflowmetrii, które pozwala na dokładne określenie rodzaju zaburzeń, będących przyczyną nieprawidłowości w opróżnianiu pęcherza moczowego.

Zadaliśmy kilka pytań lekarzowi, aby lepiej wyjaśnić na czy to badanie polega. Na nasze pytania odpowiedziała Specjalista Urologii Dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka

Co to jest uroflowmetria?

Uroflowmetria jest prostym, nieinwazyjnym, bezpiecznym badaniem, dzięki któremu możemy obiektywnie ocenić siłę strumienia moczu.

Na czym polega uroflowmetria?

Badanie ocenia przepływ (Q), czyli objętość wydalonego moczu w mililitrach na sekundę (ml/s) oraz objętość wydalonego moczu (Vvoid). Istotna jest wartość przepływu maksymalnego (Qmax) i średniego (Qaver). Dodatkowo ocenia się czas przepływu moczu i łączny czas oddawania moczu, czyli czas przepływu z przerwami. Wynik ma postać wykresu, którego kształt jest bardzo ważny w interpretacji.  

Jakie są wskazania do wykonania uroflowmetrii?

Wskazaniem do wykonania uroflowmetrii są takie zaburzenia w oddawaniu moczu jak:

🔹 osłabiony strumień moczu

🔹 oddawanie moczu kroplami

🔹 oddawanie moczu w kilku porcjach

🔹 konieczność parcia w trakcie oddawania moczu

🔹 trudność z rozpoczęciem oddawania moczu

🔹 uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza

🔹 nagłe parcia na pęcherz

🔹 częstomocz dzienny i nocny

🔹 nietrzymanie moczu

Jakie jest przygotowanie do badania?

Na badanie należy zgłosić się z dobrze wypełniony, ale nie przepełnionym pęcherzem.

Jak przebiega uroflowmetria?

Uroflowmetria jest badaniem nieinwazyjnym. Na badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem. Pacjent oddaje mocz do urządzenia, które przypomina sedes. Lekarz lub pielęgniarka daje znać czy już można oddać mocz. Po zakończeniu badania trzeba chwilę odczekać na wynik. Urządzenie analizuje szybkość oddawania moczu oraz ilość oddawaną w ciągu sekundy. Dodatkowo zmierzy, objętość oddanego moczu. Wynik analizuje lekarz urolog.

Wyniki badania oraz Interpretacja nieprawidłowego wyniku badania uroflometrycznego. Gdzie powinien pacjent skierować swoje kroki?

Wynik analizuje lekarz urolog.

Wyniki badania mogą różnić się i są zależne od płci i wieku pacjenta. Uzupełnieniem badania jest pomiar zalegania moczu w pęcherzu za pomocą USG. Nie ma określonych norm przepływów Qmax i Qaver, ale wartości te maleją z wiekiem oraz w przypadku przeszkody podpęcherzowej np. w postaci powiększonego gruczołu krokowego. Podobne symptomy może dawać osłabiona kurczliwość mięśni pęcherza. Jeżeli przepływ moczu jest szybszy niż wynika to z normy dla wieku i płci pacjenta, może to oznaczać obniżony opór cewkowy.

Uroflowmetria jest ważnym testem w diagnostyce powszechnych schorzeń dolnych dróg moczowych, szczególnie w powiązaniu z oceną zalegania moczu po mikcji. Pomaga przewidzieć odpowiedź na leczenie i wskazać grupę chorych wymagających bardziej inwazyjnych, dokładniejszych badań.

➽ Kliknij i zapisz się na wizytę do Urologa lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego 228738008

🔹 Uroflowmetria : 80 zł

🔹 Konsultacja urologiczna : 170 zł

🔹 USG układu moczowego : 160 zł

🔹 Konsultacja urologiczna + Uroflowmetria : 220 zł

🔹 Konsultacja urologiczna + Uroflowmetria + USG układu moczowego: 360 zł

VeritaMed Uroflowmetria.jpg


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com