VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

Choroba Peyroniego • przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Peyroniego • przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
08-02-2018
Choroba Peyroniego • przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Peyroniego dotyka głównie mężczyzn między 40-60 rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku, występuje z częstością 0,4 – 9 %.

1 z 20 mężczyzn w Polsce jest dotknięte chorobą Peyronie  .jpg

Choroba Peyroniego, czyli stwardnienie ciał jamistych prącia prowadzi do powstawania w obrębie osłonki białawej prącia, twardych, łącznotkankowych blaszek. Pojawiające się na powierzchni narządu guzki przez długi czas nie mają wpływu na jakość życia. Dopiero wraz z postępem choroby pacjenci obserwują nienaturalne wygięcie prącia we wzwodzie oraz towarzyszący mu ból, a w skrajnych przypadkach namnożenie blaszek całkowicie uniemożliwia współżycie.

Jest mało prawdopodobne, aby  zniknęła samoistnie, a może ulec pogorszeniu z upływem czasu. Jednakże, leczenie może nie być konieczne, jeśli choroba nie wpływa na funkcje seksualne i nie pogarsza znacząco jakości życia. W niewielkiej liczbie przypadków, stan ulega poprawie bez leczenia.

Przyczyny powstawania choroby Peyroniego nie są znane. Objawami choroby Peyroniego są m.in. bolesne wzwody prącia czy skrzywienie prącia podczas erekcji. Leczenie operacyjne choroby Peyroniego polega na usunięciu skrzywienia prącia, w celu umożliwienia odbywania prawidłowych stosunków płciowych.

CZY TWÓJ PENIS ZGINA SIĘ W CZASIE EREKCJI? NIE JESTEŚ SAM.

U mężczyzn żaden penis nie jest całkowicie prosty w stanie erekcji, taki właśnie ma kształt. Może zginać się nieznacznie w górę, w dół, w lewą lub w prawą stronę. Zagięcie różni się w zależności od człowieka i zazwyczaj nie wpływa na życie seksualne, nastrój lub samoocenę. Jednak w chorobie Peyroniego skrzywienie jest tak inwazyjne, że stosunek płciowy może być zarówno trudny jak i bolesny.

PENIS ZGINA SIĘ W CZASIE EREKCJI.jpg

CHOROBA PEYRONIEGO

Nazwa choroby pochodzi od nazwiska francuskiego chirurga, który opisał ją w XVIII wieku. Powoduje ją wytwarzanie płytki kolagenowej lub tkanki bliznowatej na trzonie prącia. Tkanka bliznowata, zwana płytką Peyroniego, nie jest widoczna, ale może powodować skrzywienie penisa w czasie erekcji. Penis może zaginać się w różnych kierunkach, w górę, w dół i w bok, w zależności od umiejscowienia płytki.

choroba Peyroniego - kolagenaza.jpg

SPRAWDŹ CZY CIERPISZ NA CHOROBĘ PEYRONIEGO

Wynik testu nie oznacza ostatecznej diagnozy. Jeśli odpowiesz TAK na przynajmniej jedno z poniższych pytań, skontaktuj się ze specjalistą urologiem który ma doświadczenie w rozpoznawaniu i leczeniu choroby Peyroniego. 

🔹 Czy doznałeś urazu prącia podczas penetracji (waginy) lub w inny sposób?

🔹 Czy podczas ostatniej erekcji zmieniła się krzywizna Twojego prącia?

🔹 Czy krzywizna prącia sprawia, że masz problemy z erekcją lub odczuwasz ból?

Centrum Medycznym VeritaMed konsultacji udzielają Urolog dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka oraz Urolog lek. Anna Bonder-Nowicka. Dr Pawłowska-Krajka oraz dr Bonder-Nowicka są certyfikowanymi ekspertami w leczeniu choroby Peyroniego. Jako jedne z nielicznych urologów w Polsce wykonują zabieg preparatem Xiapex®.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O CHOROBIE PEYRONIEGO

O niektórych problemach zdrowotnych trudno jest mówić i radzić sobie z nimi, zwłaszcza, gdy dotyczą "części intymnych". Szacuje się, że około 3-7% mężczyzn cierpi na chorobę Peyroniego, ale może ich być nawet więcej.3,4 Sprawia to, że choroba Peyroniego jest powszechnym, a jednocześnie nieczęsto omawianym przez mężczyzn problemem zdrowotnym.

KTO MOŻE ZACHOROWAĆ NA CHOROBĘ PEYRONIEGO?

Przyczyny choroby Peyroniego nie są  poznane, sugerowano dotychczas wiele różnych czynników. Najczęstszym wyjaśnieniem jest uraz, który może wystąpić w trakcie współżycia i spowodować niewielkie krwawienie wewnątrz prącia. Gdy rana się goi, formuje się tkanka bliznowata (płytka kolagenowa). Niektórzy mężczyźni mogą mieć predyspozycje do rozwijania nadmiernej ilości tkanki bliznowatej i dlatego są narażeni na rozwój choroby Peyroniego.

Choroba Peyroniego dotyka głównie mężczyzn między 40-60 rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku. Jest mało prawdopodobne, aby  zniknęła samoistnie , amoże ulec pogorszeniu z upływem czasu. Jednakże, leczenie może nie być konieczne, jeśli choroba nie wpływa na funkcje seksualne i nie pogarsza znacząco jakości życia. W niewielkiej liczbie przypadków, stan ulega poprawie bez leczenia.

JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY PEYRONIEGO?

Objawy przedmiotowe i podmiotowe choroby Peyroniego mogą pojawić się nagle lub rozwijać się stopniowo. Najczęstsze objawy to:

🔹 skrzywienie prącia,

🔹 blizna wyczuwalna pod skórą,

🔹 problemy z erekcją,

🔹 skrócenie penisa z powodu zagięcia,

🔹 ból prącia.

Skrzywienie prącia może stopniowo pogarszać się z upływem czasu. Jednak w pewnym momencie, choroba stabilizuje się u większości mężczyzn. Choroba Peyroniego jest zwykle podzielona na dwa etapy:

1. Faza ostra (aktywna) 

Zaczyna się od ostrej fazy zapalnej choroby, która trwa zazwyczaj przez 6 do 18 miesięcy. W tej fazie, podczas erekcji może pojawić się ból i erekcja może spontaniczne ustąpić. Częste są również powiększenie płytki i deformacja zagięcia.

2. Faza przewlekła (stabilna)

W fazie przewlekłej ból jest prawie niewyczuwalny lub całkowicie znika, wielkość płytki i skrzywienia jest stała i nie należy spodziewać się spontanicznego ustępowania erekcji.

JAKIE SA PSYCHOLOGICZNE OBJAWY CHOROBY?

Choroba Peyroniego jest problemem nie tylko fizycznym - wpływa również na zdrowie psychiczne - ponieważ większości mężczyzn trudno jest przyzwyczaić się zagiętego penisa. W badaniu z udziałem mężczyzn z chorobą Peyroniego, 77% z nich stwierdziło, że odczuli chorobę psychicznie. Niestety aż 48% panów rozwija z tego powodu objawy depresji. Dotyczyło to obaw o wygląd erekcji i możliwości seksualne, zmniejszonej samooceny i trudności w związku. W innym badaniu, prawie połowę mężczyzn z chorobą Peyroniego  sklasyfikowano jako chorych na depresję. 

cierpi na depresję z powodu choroby Peyronie.jpg

JAK MOŻNA LECZYĆ CHOROBĘ PEYRONIEGO?

Jeśli podejrzewasz, że masz chorobę Peyroniego, to prawdopodobnie przeszukałeś już internet i znalazłeś różne możliwości leczenia. Poniżej opis niektórych metod leczenia w oparciu o najnowsze badania naukowe.

Leczenie choroby Peyroniego obejmuje zakres od minimalnie inwazyjnych zabiegów do interwencji chirurgicznej. Obecnie nie ma lekarstwa na chorobę Peyroniego, ale dostępne są terapie, które mogą przyczynić się do zmniejszenia skrzywienia penisa i zmniejszenia bólu.

KTÓRA METODA LECZENIA JEST DLA MNIE ODPOWIEDNIA? 

Znalezienie właściwego leczenia wynika z  rozmowy z lekarzem prowadzącym i w dużej mierze zależy od:

🔹 stopnia skrzywienia,

🔹 etapu choroby,

🔹 stopnia, w jakim wpływa ona na Twoje życie.

NIECHIRURGICZNE MOŻLIWOŚCI LECZENIA

1. Wstrzyknięcie bezpośrednio do zmiany chorobowej

Leczenie zmiany chorobowej polega na wstrzykiwaniu substancji leczniczej Xiapex® bezpośrednio do części ciała, która jest dotknięta chorobą (zmiana chorobowa) - w przypadku choroby Peyroniego, do płytki kolagenu, który jest przyczyną zakrzywienia prącia.

W zależności od stopnia i zaawansowania skrzywienia, leczenie może być podane w celu zmniejszenia bólu i zmniejszenia skrzywienia prącia

Skonsultuj się z lekarzem urologiem w celu uzyskania dalszych informacji. W Centrum Medycznym VeritaMed konsultacji udziela Urolog dr n. med. Emilia Pawłowska-KrajkaDr Pawłowska-Krajka jest certyfikowanym ekspertem w leczeniu choroby Peyroniego, jako jeden z nielicznych urologów w Polsce wykonuje zabieg preparatem Xiapex®.

2. Leki doustne 

Uważa się, że kilka sposobów leczenia lekami doustnymi pomaga w chorobie Peyroniego, od suplementów diety, takich jak witaminy i kwasy omega-3 do wielu doustnych leków na receptę. Jednak większość z nich nie została potwierdzona przez wytyczne standardowego leczenia choroby Peyroniego. Brak jest naukowo  potwierdzonego działania  klinicznego w formie monoterapii, tj. stosowania  jednego leku , bez łączenia z innymi lekami. Dalsze badania dotyczące terapii lekami doustnymi powinny wykazać, czy mogą one odgrywać rolę w terapii skojarzonej w chorobie Peyroniego.

3. Leczenie trakcyjne

Leczenie to ma działać poprzez mechaniczne rozciąganie płytki za pomocą urządzenia do rozciągania, które jest noszone przez kilka godzin w ciągu dnia. Chociaż uważa się, że rozciąganie może potencjalnie wpływać na zagięcie prącia, jednak w badaniach i wytycznych nie prowadzono większych badań z porównaniem do placebo. Z tego względu, terapia trakcyjna nie jest zalecana jako leczenie oparte na dowodach.

ZABIEG CHIRURGICZNY

Zabieg chirurgiczny jest od wielu lat stosowany do leczenia choroby Peyroniego. Stosowany jest głównie u mężczyzn z chorobą Peyroniego w stabilnej fazie z poważnym zniekształceniem, tj., gdy skrzywienie utrudnia stosunek płciowy i normalne funkcjonowanie. Zabieg chirurgiczny wykonuje się również u mężczyzn z chorobą Peyroniego, którzy mają zaburzenia erekcji (trudności w osiągnięciu erekcji).

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SPOTKANIA Z LEKARZEM?

Naturalnym uczuciem jest niechęć do omawiania problemów dotyczących penisa, nawet z lekarzem. Jednakże, są lekarze, którzy pomogli wielu mężczyznom z chorobą Peyroniego i mogą przeprowadzić leczenie. Aby jak najszybciej otrzymać właściwą diagnozę i wybór leczenia, ważne jest przygotowaniesię do wizyty u lekarza.

1. Wyjaśnij objawy możliwie najdokładniej:

🔹 kiedy się zaczęły,

🔹 jak długo je miałeś,

🔹 jak wyglądają - oraz,

🔹 jak wpływają one na Ciebie.

2. Jeśli Twój penis jest zagięty, spróbuj zrobić zdjęcie i pokazać je lekarzowi. Pozwoli to na łatwiejsze potwierdzenie lub wykluczenie choroby Peyroniego.

JAK ROZMAWIAĆ ZE SWOIM PARTNEREM?

Wielu mężczyzn z chorobą Peyroniego odczuwa zaniepokojenie wyglądem swojego penisa, z oczywistych powodów. Niektórzy mogą czuć się zaniepokojeni, że nie są w stanie zaspokoić swojej partnerki lub nawet spłodzić dziecka ze względu na trudności we współżyciu. Utrata intymności i problemy w związku z powodu choroby Peyroniego mogą silnie wpływać na stan samopoczucia psychicznego. Dlatego ważne jest, aby być otwartym w uczuciach, jakkolwiek może to być trudne. Poniżej kilka wskazówek/porad dotyczących rozmowy z partnerką o chorobie Peyroniego.

25 proc. mężczyzn z choroba Peyronie nie ma życia seksualnego.jpg

Rozmowa, zaangażowanie, rozwiązywanie problemów:

🔹 Wyjaśnij swojej partnerce lub partnerowi, czym jest choroba Peyroniego tak dokładnie, jak to możliwe. Z góry wyrobione sądy o niektórych chorobach  mogą  wywoływać zamieszanie i niepotrzebne nieporozumienia.

🔹 Zaangażuj partnerkę(a) w swoje odczucia fizyczne, emocjonalne i seksualne spowodowane chorobą.

🔹 Spróbujcie rozwiązać ten problem razem. Dobrym pomysłem jest angażowanie partnerki(a) na każdym etapie uzyskiwania pomocy, od znalezienia różnych technik uprawiania seksu po wizyty u lekarza.

CHOROBA PEYRONIEGO JEST DZIEDZICZNA I ZARAŹLIWA?

Choć nie jest to w pełni potwierdzone, istnieją przesłanki wskazujące, że choroba Peyroniego może być dziedziczna.

Choroba Peyroniego nie jest natomiast zaraźliwa.

KTO MOŻE ZDIAGNOZOWAĆ CHOROBĘ PEYRONIEGO?

Urolog z doświadczeniem w diagnozowaniu i leczeniu choroby Peyroniego.

Centrum Medycznym VeritaMed konsultacji udzielają Urolog dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka oraz Urolog lek. Anna Bonder-Nowicka. Dr Pawłowska-Krajka oraz dr Bonder-Nowicka są certyfikowanymi ekspertami w leczeniu choroby Peyroniego, jako jedne z nielicznych urologów w Polsce wykonują zabieg preparatem Xiapex®.

 

 

Źródło : http://www.peyronie.pl


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com