VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

Czym jest PrEP?

Czym jest PrEP?
31-05-2018
Czym jest PrEP?

„PrEP” lub inaczej profilaktyka przedekspozycyjna, to sposób na uniknięcie zakażenia HIV przez osoby niezakażone tym wirusem, przy pomocy stosowania leków przeciwwirusowych, zwanych fachowo antyretrowirusowymi (leki ARV)

Leki (tenofovir i emtrycytabina) przyjmowane są najczęściej doustnie, ale znane jest również miejscowe stosowanie tenofoviru w żelu, dopochwowo.

Skueczność PrEP wykazano w 4 randomizowanych badaniach klinicznych. Jest ona wysoka, gdy lek jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami, regularnie. PrEP jest mniej skuteczny, gdy tabletki nie są przyjmowane stale. 

Od końca 2015 roku, zgodnie z rekomendacjami WHO oraz wszechstronnym podejściem do profilaktyki, zaleca się PrEP jako dodatkową metodę prewencji HIV osobom, u których stwierdza się wysokie ryzyko narażenia na tę infekcję.

Zainteresowanie PrEP w Europie ciągle rośnie, dotyczy to również Polski. Lekarze przepisują PrEP obecnie w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie. 

Centrum Medyczne VERITAMED to jedno z bardzo nielicznych i pierwszych miejsc w Warszawie, w którym uzyskasz fachową informację oraz opiekę medyczną w związku z PrEP

Co chciałbyś wiedzieć więcej o PrEP? 

🔹 PrEP nie jest szczepionką! Szczepionka „uczy” organizm zwalczać infekcje przez lata. PrEP jest lekiem przeciwwirusowym, przyjmuje się go codziennie po jednej tabletce. Wykazano bezpieczeństwo tabletek oraz ich skuteczność w powstrzymaniu infekcji HIV.

🔹 Codziennie przyjmowanie PrEP może znacząco zredukować ryzyko zakażenia HIV drogą seksualną o ponad 90% i o ponad 70% w przypadku osób przyjmujących substancje dożylnie. PrEP oraz stosowanie jednoczesne dodatkowych zabezpieczeń redukuje to ryzyko jeszcze bardziej.

🔹 Nie zaleca się rezygnowania ze stosowania prezerwatyw w czasie przyjmowania PrEP. PrEP nie chroni przed innymi chorobami przenoszonymi droga płciową! PreP oraz prezerwatywy to największe korzyści i największa ochrona przed innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

🔹PrEP zaleca się osobom ze zwiększonym ryzykiem narażenia na HIV, m.in: podejmującym kontakty seksualne bez zabezpieczenia prezerwatywą, których partnerzy seksualni są zakażeni HIV lub ich status HIV jest nieznany, stosowały profilaktykę poekspozycyjną (PEP, po kontakcie seksualnym) w ostatnim roku, chorowały na infekcje przenoszone drogą płciową, podejmują kontakty seksualne pod wpływem substancji psychoaktywnych, albo przyjmują takie substancje w iniekcjach, niekoniecznie dożylnych; świadczą usługi seksualne.

🔹 PrEP nie jest refundowany. Wymaga okresowych wizyt u lekarza i wykonywania ważnych dla zdrowia badań, które również nie są refundowane (w chwili obecnej w Polsce nie ma ustawy dotyczącej refundacji PrEP i wizyt oraz badań związanych z PrEP, brak też programów profilaktycznych, które dawałyby darmowy dostęp do PrEP) Musisz zadbać sam o siebie!

🔹 PrEP może (ale nie musi) powodować skutki uboczne, np. nudności, zawroty głowy, zmęczenie, dolegliwości żołądkowe, ale albo są one łagodne lub prawie niezauważalne, lub też mijają z czasem (w ciągu tygodni). Nie obserwowano poważnych skutków ubocznych, jeśli doświadczysz lub doświadczasz takowych, powiedz o nich swojemu lekarzowi. 

🔹 Koszt miesięczny samej terapii lekiem związanym PrEP szacowany jest obecnie około 130-150 złotych miesięcznie. 

🔹 Przyczyną zakończenia terapii PrEP może być między innymi spadek ryzyka narażenia na HIV związany ze zmianą trybu życia pacjenta, bądź wystąpienie działań niepożądanych stosowanego leczenia, albo nieregularne przyjmowanie leków przez pacjenta.   

🔹 Wymaganie podstawowe badania do zakwalifikowania do terapii PrEP:

- badania nie starsze niż 7 dni,

- dadania winny być wykonane imiennie: na Imię, nazwisko i PESEL, badania anonimowe (na numer i hasło) nie będą akceptowane,

- o akceptacji badań oraz o ew. możliwych wyjątkach odstąpienia od niektórych badań, decyduje lekarz na wizycie,

- lekarz może zdecydować o konieczności poszerzenia diagnostyki i wykonania dodatkowych badań lub szczepień lub konieczności leczenia wykrytych infekcji przed przepisaniem PrEP,

- konsultacje nie są udzielane telefoniczne oraz poprzez środki komunikacji elektronicznej, a po zebraniu indywidualnego wywiadu i badaniu lekarskim na wizycie u lekarza,

- pacjent zapoznaje się z i podpisuje świadoma zgodę na PrEP.

Sugerowane badania na pierwsza wizytę:

1. badania podstawowe: 

  • morfologia krwi obwodowej, 
  • ALT/AST i kreatynina z surowicy, 
  • badanie ogólne moczu

2. badania serologiczne krwi :

  • serologia kiły - VDRL
  • wzw A: p/ciała anty HAV total
  • wzw B: p/ciała HBsAg oraz antyHBs
  • wzw C: p/ciała antyHCV
  • hiv: HIV DUO lub HIV combo

3. badanie genetyczne: 

  • badanie moczu metodą PCR w kierunku Chlamydia trachomatis i Neisseria gonorrhoeae

4. badania mikrobiologiczne:

  • wymaz z gardła i odbytu w kier. rzeżączki

Badania można wykonać w Centrum Medycznym VeritaMed (koszt badań pokrywa pacjent).

 

Przygotowaliśmy dwa warianty badań kwalifikacyjnych dla Pacjentów którzy dopiero rozpoczynają PrEP:

🔹 Pakiet PODSTAWOWY badań kwalifikacyjnych do PrEP w cenie 140 zł (cena regularna 214 zł, czyli rabat 35%!)

🔹 Pakiet KOMPLEKSOWY badań kwalifikacyjnych do PrEP w cenie 410 zł (cena regularna 634 zł, czyli rabat 35%!)

 

Dla Pacjentow, którzy już przyjmują PrEP oferujemy Pakiet KONTROLNY do wykonania przed wizytą u lekarza:

🔹 Pakiet KONTROLNY badań kwalifikacyjnych do PrEP w cenie 90 zł (cena regularna 120 zł, czyli rabat 25%!)

PrEP badania - pakiety - VeritaMed Warszawa.jpg

Zaleca się unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych w ciągu 3-4 tygodni poprzedzających badanie w kierunku HIV.

🔹 PrEP może przepisać Ci tylko lekarz. 

Jeśli :

🔹 szanujesz swoje zdrowie, 

🔹 profilaktyka HIV i chorób przenoszonych drogą płciową jest dla Ciebie ważna, 

🔹 chciałbyś wykluczyć u siebie najbardziej istotne infekcje przenoszone drogą płciową, 

🔹 uzyskać informacje w kwestii dostępnych i zalecanych szczepień profilaktycznych niektórych chorób transmitowanych drogą płciową,

porozmawiaj ze 

Specjalistą Chorób Zakaźnych doktorem Rafałem Szymańskim 

Specjalistą Urologiem doktor Anną Bonder-Nowicka

umów się na wizytę ➽ON-LINE lub telefonicznie ☎️ 22 873 8008. 

 

red: Rafał M. Szymański

Aktualny stan wiedzy: maj 2018

Modyfikacja strony: maj 2018

 

Zredagowano na podstawie: 

CDC:

https://www.cdc.gov/hiv/risk/prep/index.html

https://www.cdc.gov/hiv/basics/prep.html

https://www.cdc.gov/hiv/research/biomedicalresearch/prep/index.html

https://youtu.be/TR8-3uAuZGo

https://youtu.be/GYmZwmDZGQo

WHO:http://www.who.int/hiv/topics/prep/en/

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS 2018

ECDC:

https://www.ecdc.europa.eu/en/infectious-diseases-public-health/hiv-infection-and-aids/prevention-and-control/hiv-treatment/pre

https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/media/en/publications/Publications/pre-exposure-prophylaxis-hiv-prevention-europe.pdf

https://endinghiv.org.au/stay-safe/prep/


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com