VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

Leczenie wypadania włosów osoczem bogatopłytkowym

Leczenie wypadania włosów osoczem bogatopłytkowym
13-06-2018
Leczenie wypadania włosów osoczem bogatopłytkowym

Codziennie wypada nam mniej więcej 100 włosów. Nazywamy to stanem fizjologicznym. Kiedy jednak wypadanie włosów zwiększa się i nadal utrzymuje, wówczas jest to niepokojące. Może to oznaczać początek choroby. Jest wiele przyczyn wypadania włosów. Począwszy od nieprawidłowej ich pielęgnacji poprzez zmiany hormonalne, infekcje po stosowaniu różnych leków. U kobiet wypadanie włosów może być również spowodowane ciąża lub menopauzą. 

Według różnych danych statystycznych problem łysienia dotyka około 60% kobiet i ponad 80% mężczyzn. Dla wielu z nich utrata włosów to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i przyczyna zaniżonej samooceny. 

Aby lepiej naświetlić problem, Specjalista Dermatolog lek. Marek Laskowski opisał przyczyny i leczenie wypadania włosów.

NAJWAZNIEJSZE PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW:

🔹 Niewłaściwe ułożenie włosów np. fryzura typu kucyk lub kok. Jest to przyczyną uszkodzenia i w związku z tym zanikania mieszków włosowych.

🔹 Uszkodzenia mechaniczne włosa: zbyt mocne rozczesywanie, zbyt ciasno wiązane i spinane włosy.

🔹 Produkty kosmetyczne, częsta koloryzacja włosów i trwała ondulacja osłabiają strukturę włosów, co powoduje szybsze ich wypadanie. 

🔹 Zbyt wysoka temperatura podczas suszenia włosów, stosowanie elektrycznej lokówki i prostownicy.

🔹 Zatrucie toksynami – takimi jak arsen, rtęć, tal.

🔹 Palenie papierosów.

🔹 Stres – wpływa na wypadanie włosów, przerzedzenie, wypadanie tylko w ograniczonych miejscach co czasami prowadzi do całkowitego wyłysienia. 

🔹 Chemioterapia.

🔹 Choroby zakaźne – do takich chorób powodujących utratę włosów należy kiła.

🔹 Choroby ogólnoustrojowe – toczeń rumieniowaty, nadczynność i niedoczynność tarczycy.

🔹Leki – stosowanie leków cytostatycznych i immunosupresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, leków stosowanych podczas chorób serca oraz środków antykoncepcyjnych powoduje tzw. łysienie polekowe.

🔹Choroby skóry głowy – grzybica skóry owłosionej głowy. Objawy to plackowate ogniska pozbawione włosów. Jeśli cebulki włosów w przebiegu grzybicy zostaną uszkodzone, wówczas proces łysienia będzie nieodwracalny.

🔹 Choroby psychiczne – trichotillomania polegająca na uporczywym i powtarzalnym wyrywaniu sobie włosów.

🔹 Menopauza lub okres po porodzie – gwałtowne zmiany hormonalne przyczyniają się do wypadania włosów.

🔹 Nieprawidłowa dieta. Brak podstawowych składników odżywczych jest przyczynąnadmiernej utraty włosów. Dieta powinna być bogata w witaminy i mikroelementy. Ważne aby dostarczać organizmowi białko, żelazo i biotynę (rodzaj witaminy B) w odpowiednich ilościach. Niedobór żelaza ma duży wpływ na proces łysienia. Bez żelaza krew nie jest wystarczająco utlenowana, co powoduje osłabianie i zwiększa łamliwość włosów. Wyjątkowo narażone na niedobór żelaza są kobiety, które tracą je podczas menstruacji, a następnie nie dostarczają odpowiednich ilości żelaza w pokarmie. 

WYPADANIE WŁOSÓW U KOBIET

Jest kilka przyczyn wypadania włosów u kobiet. Łysienie androgenowe spowodowane niesprawną gospodarką hormonalną objawia się częściej u mężczyzn niż u kobiet i występuje na ogół po menopauzie. Łysienie androgenowe objawia się utratą włosów w kątach czołowych oraz na szczycie głowy. Za taki rodzaj łysienia odpowiedzialne mogą być również czynniki genetyczne oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych.

Inny typ łysienia u kobiet spowodowany jest utratą żelaza, stresem lub zaburzeniami hormonalnymi. Utrata włosów pojawia się również w okresie poporodowym. Przerzedzenia włosów po porodzie mogą wystąpić najprawdopodobniej między 11-16 tygodniem. Włosy odrosną wówczas samoistnie w przeciągu 6 miesięcy. Nie ma konieczności stosowania dodatkowego leczenia.

Należy skontaktować się z dermatologiem w przypadku znaczącej utraty włosów bez konkretnej przyczyny. Oceni on wówczas nasz przypadek porównując z najczęstszymi czynnikami odpowiedzialnymi za wypadanie włosów:

🔹 Problemy endokrynologiczne: niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zaburzenia przysadki lub hyperprolaktynemia.

🔹 Nadmiar androgenów spowodowany zespołem policystycznych jajników (PCOS), menopauza lub poród. 

🔹Wypadanie włosów u kobiet może także powodować genetyczna nadmierna wrażliwość cebulek włosowych na androgeny, nawet w przypadku gdy ich poziom androgenów nie jest podwyższony.

WYPADANIE WŁOSÓW U MĘŻCZYZN

Łysienie u mężczyzn pojawia się mniej więcej po 40 roku życia i dotyka aż 50% mężczyzn rasy białej. Osłabienie mieszków włoskowych, które powoduje także zmniejszenie pigmentacji włosów, to jedna z przyczyn.

Dość częstym problemem jest łysienie androgenowe. Objawem jest wypadanie włosów na szczycie głowy oraz w kącikach czoła. W tym samym czasie włosy mogą nadmiernie rosnąc w innych miejscach ciała np. nos, uszy, plecy. Jeśli chodzi o mężczyzn za wypadanie włosów odpowiedzialne są głównie czynniki genetyczne.

Łysienie plackowate to częsty problem związany z wypadaniem włosów u mężczyzn. Termin ten pochodzi od charakterystycznych ognisk plackowatych na głowie, gdzie skora całkowicie pozbawiona jest włosów. Leczenie tego rodzaju łysienia prowadzone jest pod kontrolą lekarza.

Istnieje skala, która opisuje poszczególne etapy łysienia androgenowego u mężczyzn. Skala nosi nazwę Norwood-Hamiltona i wyróżniamy w niej następujące etapy:

🔹 tworzenie tak zwanych zakoli czołowych czyli ubytków włosów w przedniej części głowy

🔹 przesunięcie w górę pierwotnej linii włosów oraz przerzedzenie włosów – efekt „wysokiego czoła”

🔹 stopniowe przerzedzanie się włosów na środkowej części głowy na tak zwanej koronie

🔹 objęcie procesem łysienia całej głowy

🔹 całkowita łysina.

LECZENIE WYPADANIA WŁOSÓW

Sposobów leczenia wypadania włosów jest dużo. Dobór odpowiedniej metody terapii zawsze zależy od przyczyny w dużej mierze związanej z kondycją skóry głowy, cebulek i mieszków włosowych. Lekarz, przed podjęciem decyzji o sposobie dalszego postępowania, zwykle wykonuje serię niezbędnych badań. Jeżeli uda się określić przyczynę, terapia powinna objąć przede wszystkim chorobę podstawową. Na podstawie wywiadu oraz zebranych wyników badań lekarz prowadzący proponuje metodę leczenia.

By ukryć, zahamować przerzedzenie fryzury czy nawet odbudować gęstość włosów, stosowane są różne sposoby, począwszy od farmakologii, specjalistycznych maści i suplementów, a skończywszy na transplantacji włosów. Nie każdy może poddać się drogim zabiegom przeszczepiania włosów. Metody zachowawcze takie jak suplementy diety, różne szampony czy płyny na głowę nie zawsze okazują się skuteczne. Takim osobom z pomocą przychodzą nowoczesne technologie medyczne, wykorzystujące osocze bogatopłytkowe (Platelet-Rich Plasma, PRP). Osocze bogatopłytkowe jest uzyskiwane z własnej krwi pacjenta. Otrzymany produkt jest w 100% biokompatybilny z organizmem pacjenta. Warto zwrócić uwagę na leczenie skojarzone.

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

od ponad 30 lat jest stosowane w chirurgii, ortopedii, medycynie estetycznej i innych dziedzinach medycyny. Od niedawna ta innowacyjna technologia jest stosowana również w leczeniu wypadania włosów i łysienia u kobiet i mężczyzn. Użycie osocza bogatopłytkowego jest zalecane zarówno osobom z łysieniem plackowatym, jak i z osłabionymi czy przerzedzonymi włosami. Terapia wykorzystująca PRP jest szansą dla osób, u których stosowane dotychczas metody zachowawcze nie przyniosły spodziewanych efektów.

Skuteczność PRP w leczeniu nadmiernego wypadania włosów potwierdzają liczne badania w tym eksperyment prowadzony przez zespół naukowców z Uniwersytetu z Brescii, International Hair Research Foundation i Centrum Medycznego Uniwersytetu Hebrajskiego. Zespół naukowców, pracujący pod kierownictwem doktora Fabia Rinaldiego, przez rok poddał obserwacji grupę 45 pacjentów cierpiących na łysienie plackowate. Ochotnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Grupa pierwsza otrzymywała zastrzyki z osoczem bogatopłytkowym, druga – z preparatem sterydowym, zaś trzecia przyjmowała placebo. Pacjenci otrzymywali preparaty w miesięcznych odstępach, w trzech etapach.

W grupie pacjentów przyjmujących osocze bogatopłytkowe odnotowano najsilniejszy odrost włosów i najmniejszy odsetek efektów ubocznych takich jak swędzenie czy pieczenie. Wyniki badań zostały opublikowane w 2013 roku we wrześniowym numerze „British Journal of Dermatology”. 

JAK PRZEBIEGA PROCEDURA PODANIA OSOCZA BOGATOPŁYTKOWEGO?

Osocze, zwane także koncentratem bogatopłytkowym, jest otrzymywane z własnej krwi pacjenta. Lekarz pobiera krew do specjalnych probówek. Następnie krew poddaje wirowaniu w medycznej wirówce laboratoryjnej przy odpowiednio dobranych parametrach. Ten proces ma na celu oddzielenie czerwonych krwinek od osocza oraz jego kilkukrotne zagęszczenie. 

Skoncentrowane PRP zawiera proteiny i czynniki  wzrostu, stymulujące większą aktywność mieszków włosowych. Osocze podaje się podczas zabiegu mezoterapii na skórę głowy – procedura polega na ostrzyknięciu obszarów dotkniętych największym przerzedzeniem włosów. Uwolnione z płytek czynniki wzrostu indukują komórki macierzyste mieszków włosowych do przejścia od stanu uśpienia do stanu aktywnego, co w efekcie przekłada się na stymulację odrastania włosów. Nowe włosy są mocniejsze i wyraźnie gęstsze, jednak na ostateczne rezultaty trzeba poczekać – proces odrostu trwa ok. 3 miesiące.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać zwiększone napięcie skóry głowy w miejscu iniekcji preparatu, skóra może być nieznacznie zaczerwieniona. Jest to związane ze stopniowym uwalnianiem się z płytek czynników wzrostu i ich intensywnym oddziaływaniem na tkanki. Objawy napięcia i zaczerwienienia zwykle ustępują po kilku godzinach.

Specjaliści przeprowadzający terapię z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego zalecają poddanie się serii 3 zabiegów w odstępach 1-2 miesięcznych (dotyczy to usług z użyciem PRP o standardowym stężeniu płytek). Warto dodać, że leczenie osoczem może być stosowane u osób, u których nie doszło do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych – w przeciwnym wypadku nie będzie skuteczne.

Osoby pragnące pozbyć się problemu nadmiernego wypadania czy osłabienia włosów coraz częściej szukają pomocy w klinikach zajmujących się przeprowadzaniem zabiegów z wykorzystaniem PRP. Stopniowo zwiększa się liczba polskich ośrodków, w których można uzyskać kompleksową pomoc w wypadaniu włosów.

➽ Kliknij i zapisz się do Dermatologa doktora Marka Laskowskiego lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego 228738008

Konsultacja Dermatologiczna - 160 zł

Osocze Bogatopłytkowe - Stymulowanie włosów - 500 zł

 


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com