VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

HPV - Pytania i Odpowiedzi

HPV - Pytania i Odpowiedzi
14-01-2019
HPV - Pytania i Odpowiedzi

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) - Pytania i Odpowiedzi

🔹 Co to jest HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus)?

Nazwa pochodzi od efektu, jaki wywołują te wirusy - brodawki. Ludzkie wirusy brodawczaka są grupą więcej niż 100 typów wirusów. Typy wirusów HPV, które powodują powstawanie brodawek na rękach i stopach różnią się od tych które indukują brodawki w okolicach płciowych oraz w gardle.

Niektóre typy HPV związane są również z określonymi typami nowotworów.

🔹 Jaki jest związek pomiędzy HPV a rakiem szyjki macicy?

Wirusa HPV uznaje się za główną przyczynę powstawania raka szyjki macicy. Wiele badań wskazuję również na wirusa HPV jako czynnik ryzyka w powstawaniu raka odbytu, sromu, pochwy, penisa oraz niektórych  części gardła.

🔹 Jak częste są zarażenia HPV?

Zakażenie wirusem HPV jest tak powszechne, że niemal u wszystkich mężczyzn oraz kobiet któryś z jego typów wystąpi co najmniej raz w życiu. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że zostało zarażone wirusem HPV lub  zaraziło partnera seksualnego nieświadomie. Istnieje też możliwość posiadania więcej niż jednego typu wirusa HPV.

🔹 Jakie problemy są związane z zarażeniem HPV?

U większości osób będących nosicielami wirusa HPV nigdy nie występują objawy. Są one nieświadomefaktu posiadania go. Większość infekcji wirusem HPV (9 z 10-ciu) ustępuje samoistnie w ciągu 2 lat, zwalczona przez siły obronne organizmu.  W niektórych przypadkach, zakażenie wirusem HPV będzie trwało dłużej i może prowadzić do zmian nowotworowych i innych chorób.

Zakażenie wirusem HPV może powodować:
- raka szyjki macicy, pochwy i sromu u kobiet;
- raka prącia u mężczyzn; 
- nowotwory odbytu i tylnej części gardła, w tym podstawy języka i migdałków (gardła) - zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. 

🔹 W jaki sposób ludzie zarażają się wirusem HPV?

Ludzie zarażają się wirusem HPV podczas intymnych kontaktów seksualnych, zarówno podczas stosunku płciowego z analnym jak i oralnym włącznie. Istnieje możliwość zarażenia się wirusem HPV, nawet jeśli u partnera nie występują objawy, a jest jego nosicielem. Można być zarażonym wirusem HPV nawet jeżeli minęło wiele lat od kontaktu płciowego z nosicielem.

Sporadycznie może się zdarzyć, że kobieta ciężarna zarazi wirusem HPV, swoje  dziecko podczas porodu. U dziecka może rozwinąć się niebezpieczna, nawracająca brodawczakowatość układu oddechowego (RRP), powodująca rozrost brodawek wewnątrz gardła.

Nie ma żadnych udokumentowanych przypadków zarażenia wirusem HPV poprzez kontakty z powierzchniami zewnętrznymi, takimi jak deska sedesowa. Niemniej jednak istnieje ryzyko zakażenia przy użyciu przedmiotów zabaw seksualnych (zabawek seksualnych), jeżeli miała z nimi kontakt osoba zakażona wirusem HPV.

🔹  Sprawdź, czy należysz do grupy ryzyka - zrób test na wirusy HPV!

Rak szyjki macicy jest w 96% spowodowany zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wczesna diagnostyka minimalizuje śmiertelność tej choroby a odpowiednie rozpoznanie wysokoonkogennych typów wirusa umożliwia jego leczenie. W związku z tym należy wykonywać regularne badania cytologiczne i diagnostyczne na obecność wirusa HPV.

🔹  Ile kosztuje test na wirusy HPV ?

W centrum medycznym VeritaMed oferujemy atrakcyjne ceny na badania HPV:

 • HPV DNA HR 12 genotypów (genotypowanie: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) : 120,00 zł
 • HPV DNA HR 14 genotypów (genotypowanie: 16,18, nie 16/18 ( 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) : 180,00 zł * w czasie akcji PINK LIPS Project  33% rabat czyli 120 
 • HPV DNA HR 18 genotypów (genotypowanie: 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 6/11, 42, 43, 44) : 350,00 zł

🔹 Kto powinien się szczepić na HPV?

Zaleca się szczepienie dziewczynek od 11 roku życia. Rekomendowane jest także szczepienie młodych kobiet, szczególnie tych przed 26 rokiem życia. Szczepienie działa najlepiej u pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia płciowego, a u tych które inicjację mają za sobą, znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby. Pełna dawka 3 szczepień wykonanych w ciągu 6 miesięcy chroni przed rakiem, ale także nieprzyjemnymi i bolesnymi brodawkami, które mogą atakować narządy rodne, skórę czy nawet gardło. Skuteczność szczepień w zależności od ich rodzaju dochodzi nawet do 100%.

Najnowsze badania wykazują, że takie szczepienia są również wskazane u młodych chłopców i mężczyzn, jako potencjalnych nosicieli wirusa HPV.

🔹 Dlaczego szczepienie HPV jest rekomendowane w wieku 11 lub 12 lat?

Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą zarażeniu wirusem HPV jest wykonanie szczepień we wczesnym wieku rozwojowym, jeszcze przed inicjacją seksualną.

🔹 Jak skuteczne jest działanie szczepienia HPV?

Przeprowadzenie szczepień w odpowiednim momencie powoduje, że ich skuteczność dochodzi nawet do 100%.

🔹 Jakie są w Polsce dostępne szczepionki przeciw wirusowi HPV?

W Polsce dostępne są 3 różne szczepionki przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego w postaci zastrzyków do podawania domięśniowego:

 • Cervarix® przeciwko 2 rakotwórczym typom wirusa: HPV16 i HPV18

 • Silgard® przeciwko 4 typom wirusa, w tym dwóm rakotwórczym typom HPV16 i HPV18 i dwóm typom HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe (kłykciny kończyste)

 • Gardasil® 9 przeciwko 7 rakotwórczym typom HPV (HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58) oraz dwóm typom HPV6 i HPV11 odpowiedzialnym za brodawki płciowe (kłykciny kończyste).

Wszystkie wymienione szczepionki wymagają podania 3 dawek.

🔹  Ile kosztuje szczepionka przeciw wirusiwi HPV?

W centrum medycznym VeritaMed oferujemy atrakcyjne ceny na wszystkie obecnie dostępne szczepionki przeciw wirusowi HPV:

 • Cervarix® : 350 zł
 • Silgard® : 350 zł
 • Gardasil® 9 : 450 zł

🔹 Czy szczepionka HPV jest bezpieczna?

Wszystkie trzy szczepionki HPV - Cervarix®, Silgard® i Gardasil® 9 - zostały bardzo dokładnie przebadane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa przed ich wprowadzeniem.  Cervarix® badano w badaniach klinicznych na grupie ponad 30.000 kobiet. Silgard® na ponad 29.000 kobiet i mężczyzn oraz Gardasil® 9 na ponad 15.000 kobiet i mężczyzn. Nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych podczas aplikacji szczepionek.

🔹 Jakie są możliwe skutki uboczne szczepionki HPV?

Szczepionki, jak każdy lek, mogą powodować działania niepożądane. Wielu ludzi, którzy otrzymali szczepionkę HPV, nie odczuwało żadnych skutków ubocznych. U niektórych osób poddanych działaniu szczepionki zaobserwowano łagodne działania uboczne:

 • minimalny ból, zaczerwienienie lub obrzęk ramienia w miejscu iniekcji,
 • gorączka,
 • bóle głowy lub uczucie zmęczenia,
 • nudności,
 • bóle mięśni i stawów
 • reakcja alergiczna (pokrzywka)

UWAGA! Jeśli u pacjenta występuje ciężka alergia, należy o tym powiadomić lekarza podczas konsultacji. Może to powodować uniemożliwić wykonanie szczepień u danej osoby.

Mamy nadzieję, że szczegółowo odpowiedzieliśmy na wszystkie najważniejsze pytania na temat wirusa HPV!

Mówimy STOP zachorowaniom na Raka Szyjki Macicy!.jpg

W związku z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy ponownie zdecydowaliśmy sie dołączyć i wesprzeć akcję IFMSA-Poland - PINK LIPS Project.

Wspólnie z naszymi Ginekologami stworzyliśmy bardzo atrakcyjna ofertę.

PINK LIPS Pakiet Cytologiczny + badanie HPV 14 genotypów: cena 300 zł

(cena regularna 410 zł = 180 zł konsultacja ginekologiczna + 50 zł cytologia + 180 zł HPV 12 genotypów)

• Konsultacja Ginekologiczna
• Cytologia bezpłatna!
• Badanie HPV 14 genotypów z 33% rabatem! 

➽ Kliknij aby dowiedzieć się więcej o warunkach akcji PINK LIPS Project

➽ Kliknij i zapisz się do Ginekologa lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego 22 8738008


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com