VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

NIE PRZEGAP RAKA SKÓRY = ZRÓB DERMATOSKOPIĘ

NIE PRZEGAP RAKA SKÓRY = ZRÓB DERMATOSKOPIĘ
21-04-2022
NIE PRZEGAP RAKA SKÓRY = ZRÓB DERMATOSKOPIĘ

  OD PIEPRZYKA DO CZERNIAKA : RAK SKÓRY 

Nowotwory złośliwe skóry należą do najliczniejszej grupy złośliwych chorób onkologicznych. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć nowotworu, w/g Program Profilaktyki Nowotworów Skóryzaleca się: 

♦️ kontrolę znamion i pieprzyków u dermatologa za pomocą dermatoskopu,

♦️ samokontrolę znamion i pieprzyków,

♦️ unikanie opalania się (zwłaszcza w godzinach 11-16),

♦️ stosowanie przez cały rok kremów z filtrem (na wszystkie odsłonięte części ciała),

♦️ nieużywanie solariów,

♦️ dietę bogatą w warzywa, owoce i nabiał.  

 

Strzeż się raka skóry, zbadaj się teraz u Dermatologa 

🎗️ Konsultacja dermatologiczna + Dermatoskopia = 200 zł  (zamiast 250 zł, czyli rabat -20%)

Lekarz Dermatolog przebada Twoje znamiona, które następnie zostaną zdiagnozowane i poddane analizie za pomocą dermatoskopu optycznego ze światłem LED HQ. Dermatoskopię najczęściej wykorzystuje się w celu wykrycia czerniaka złośliwego lub innego nowotworu skóry. Ocenia i różnicuje się również inne zmiany skórne takie jak znamiona barwnikowe, naczyniaki czy brodawki łojotokowe, których obraz makroskopowy często jest podobny.

🎗️Konsultacja dermatologiczna + Video-Dermatoskopia = 230 zł  (zamiast 300 zł, czyli rabat -23%)

Badanie wykonuje się specjalnym urządzeniem - video-dermatoskopem - które pozwala także na wykonanie komputerowej analizy oraz dokumentacji cyfrowej zmian skórnych. Dermatoskopia cyfrowa jest nowoczesną wersją badania, stosowanego powszechnie do analizy i oceny "podejrzanych" zmian skórnych.

 

➽ Umów się on-line do Dermatologa lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego ☎️ 228738008 

Dermatolog Wenerolog • lek. Piotr Sobolewski • VeritaMed Warszawa.jpg ➽ Dermatolog lek. Piotr Sobolewski 

Uwagi:

♦️ 20% lub 23% rabatu przysługuje wszystkim Pacjentom którzy umówią się na badanie od 25 lutego 2022 do 15 czerwca 2022,

♦️ Konsultacja dermatologiczna z badaniem dermatoskopowym lub video-dermatoskopowym musi się odbyć najpóźniej do 31 czerwca 2022,

♦️ Cena 200 zł dotyczy badania dermatoskopowego do 5 znamion; cena za każde kolejne znamię - 10 zł,

♦️ Cena 230 zł dotyczy badania video-dermatoskopowego do 5 znamion; cena za każde kolejne znamię - 20 zł.

 _________________________

Zadaliśmy kilka pytań lekarzowi, aby lepiej naświetlić problem. Na nasze pytania odpowiedział Lekarz Dermatolog. 

Czym jest rak skóry i komu zagraża?

Rak skóry jest nowotworem złośliwym i zagrozić może praktycznie każdemu. Oczywiście podatność zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaju fototypu skóry, czyli tzw. karnacji. O wiele bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, z licznie występującymi piegami, o włosach blond lub rudych.   

Choroba polega na niekontrolowanym rozroście nieprawidłowych komórek skóry. Może mieć przebieg łagodny lub złośliwy. Rak skóry rośnie zazwyczaj szybko, naciekając otaczające tkanki, może również dawać odległe przerzuty. Łagodne nowotwory skóry rozrastają się powoli, są wyraźnie odgraniczone od otaczających tkanek, nie niszczą ich i nie dają przerzutów.

Rak skóry zwykle nie powstaje od razu, jest to proces długotrwały, złożony i wieloetapowy. Raka skóry poprzedzają zmiany przedrakowe, które mogą przekształcić się w czerniaka lub nieczerniakowego raka skóry (np. raka kolczystokomórkowego). 

Najczęściej występującą formą jest rak podstawnokomórkowy o miejscowej złośliwości, cechujący się powolnym przebiegiem i rzadko dający przerzuty. Najczęściej występuje o osób w podeszłym wieku.

Rzadziej występujący jest rak kolczystokomórkowy, cechujący się szybkim wzrostem, dużą złośliwością i skłonnością do przerzutów. Występuje u osób w średnim i podeszłym wieku. 

Z wiekiem na naszej skórze pojawia się coraz więcej zmian. Większość z nich jest bezpieczna, ale z niektórymi powinniśmy zgłosić się do dermatologa. Ważne jest, aby pacjent był świadomy, że jeżeli na skórze pojawia się nowa zmiana lub istniejąca zmiana zaczyna się zmieniać, powinien zgłosić się do lekarza.

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się raka skóry jest nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne. W grupie ryzyka znajdują się osoby z jasną karnacją, o włosach blond lub rudych oraz niebieskich oczach, opalające się nadmiernie na słońcu lub w solarium.

Do zachorowania na raka skóry przyczyniają się następujące czynniki: 

♦️ jasna karnacja – osoby o stosunkowo jasnym odcieniu skóry,
♦️ czynniki genetyczne – przypadki choroby w rodzinie zwiększają ryzyko zachorowania,

♦️ czynniki biologiczne – wirusy np. HPV – wirus brodawczaka ludzkiego
♦️ wiek – osoby powyżej 40-go roku życia są bardziej narażone,
♦️ przebywanie na słońcu oraz poparzenia słoneczne.

Niekorzystny wpływ słońca na skórę to główna przyczyna wszystkich typów raka skóry.

Warto zdawać sobie sprawę, że rak skóry może rozwinąć się u każdego, nawet u młodych, zdrowych osób o ciemniej karnacji.  

Jak często się badać? (profilaktyka)

Samobadanie pod kątem raka skóry powinno wejść w nawyk i należy je wykonywać przynajmniej raz w miesiącu.  Jeżeli nie mamy większych podejrzeń raz na rok należy wybrać się do dermatologa. Dermatolog przeprowadza badanie dermatoskopem. Badanie to polega na oglądaniu skóry, znamion, brodawek, zmian naczyniowych lub każdej innej zmiany skórnej powiększeniu (z użyciem dermatoskopu). Dermatoskopia jest bezbolesna, nieuciążliwa dla pacjenta i może być dowolnie często powtarzana. Wymaga jednak doświadczenia w ocenie zmian skórnych w obrazie dermatoskopowym. Wczesne rozpoznanie choroby daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie. 

Co to jest Dermatoskopia i Video-dermatoskopia?

Dermatoskopia jest nieinwazyjnym dermatologicznym badaniem zmian skórnych. Badanie odbywa się bez konieczności pobierania wycinka tkanki. W tym celu wykorzystuje się dermatoskop, czyli rodzaj lupy o 10-20-krotnym powiększeniu, połączonej ze źródłem światła, które nie odbija się od powierzchni skóry (jak przy oglądaniu "gołym" okiem), lecz wnika w głębsze warstwy skóry, uwidaczniając głębiej położone struktury. Pozwala to na uzyskanie dokładnych obrazów, które następnie mogą być dużo dokładniej ocenione przez lekarza.     Video-dermatoskopia daje dodatkowo możliwość odtworzenia obrazu na ekranie komputera i zapisania go w pamięci w celu późniejszego porównywania go.                                      Dokładność i trafność rozpoznań klinicznych zmian barwnikowych po zastosowaniu dermoskopii zwiększa się o 10% - 27%, możliwiając znacznie wcześniejsze wykrycie czerniaka i raków skóry w porównaniu z badaniem przeprowadzonym okiem nieuzbrojonym.
Dermatoskopię najczęściej wykorzystuje się w celu wykrycia czerniaka złośliwego lub innego nowotworu skóry. Ocenia i różnicuje się również inne zmiany skórne takie jak znamiona barwnikowe, naczyniaki czy brodawki łojotokowe, których obraz makroskopowy często jest podobny.

Podstawowe zalety badania dermatoskopowego to:
♦️ nieinwazyjność
♦️ niebolesność
♦️ możliwość wykonania w dowolnym gabinecie lekarskim
♦️ niski koszt badania
♦️ możliwość komputerowej analizy obrazów (w przypadku dermatoskopii cyfrowej).  

Czy rak skóry to wyrok?

Sama nazwa „Rak skóry może budzić lęk i kojarzyć się z wyrokiem. Jest to błędne przekonanie, ponieważ choroba ta, podobnie jak wiele innych ma różne podłoże, przebieg i charakter. Rak skóry nie jest wyrokiem a odpowiednio wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy obserwować swoje zmiany na skórze, chronić się przed słońcem i regularnie badać skórę u dermatologa. Wizyta w gabinecie lekarskim po lecie to wręcz obowiązek. Wczesne wykrycie raka skóry jest bowiem kluczowe dla leczenia tej choroby.

Leczenie raka skóry

W przypadku zaistnienia podejrzenia wystąpienia nowotworu wykonuje się biopsję skóry, która polega na pobraniu fragmentu lub całości zmiany do badania pod mikroskopem. Jest to bezpieczne badanie, pozwalające na wczesne wykrycie patologicznych zmian.

Rokowanie w przypadku raka skóry jest pomyślne – ponad 80% udaje się całkowicie wyleczyć.

Czy rak skóry boli i jak wygląda niebezpieczny pieprzyk?

Wczesne czerniaki praktycznie nie różnią się od znamion i nie bolą. Ból związany z chorobą nowotworową jest przejawem bardzo zaawansowanych zmian.

Zasada "ABCDE" ułatwia rozpoznanie potencjalnie niebezpiecznych zmian na skórze. Poszczególne litery symbolizują pięć najważniejszych cech takich zmian:

A (asymmetry) - jest asymetryczna, jego połowy różnią się od siebie,

B (borders) - ma nierówne brzegi, krawędzie są poszarpane lub rozlane, nierównomierne,

C (color) - ma wiele barw, ma różne odcienie,

D (diameter) - średnica znamienia przekracza 5 mm,

E (evolution) - szybko się zmienia, szybko rośnie.

ABCDE rak skory VeritaMed dermatoskopia .jpg

Powyższe zasady należy stosować podczas samoobserwacji. Jeśli tylko zauważysz coś niepokojącego, zgłoś się do dermatologa (lub chirurga onkologa).

W jaki sposób możemy się chronić przed rakiem?

Bardzo ważna jest profilaktyka raka skóry. Aby zapobiegać wystąpieniu choroby nowotworowej, należy ograniczyć do minimum przebywanie na słońcu. Podczas upałów należy zakładać przewiewne ubrania, które będą chronić przed słońcem jak największą powierzchnię ciała. Należy też pamiętać, że między 10:00 a 15:00 słońce jest najintensywniejsze i najlepiej unikać bezpośredniej ekspozycji skóry. Jeśli chcemy wyjść, smarujemy się kremem z filtrem o faktorze 30 lub wyższym. Warto stosować krem z filtrem na twarz także w zimie. 

Opalać się czy nie opalać się?

Opalać, ale z rozwagą i umiarem. Umiarkowany wpływ światła słonecznego na ciało wywiera korzystny wpływ na zdrowie. Dzięki niemu organizm samoistnie produkuje witaminę D niezbędną dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowych kości. Jednak intensywne, długotrwałe, częste wystawianie się na działanie promieni UV może powodować niekorzystne zmiany w naszej skórze, takie jak: poparzenie skóry, przyspieszenie procesów jej starzenia, a nawet poważniejsze zaburzenia komórkowe. Negatywne skutki działania promieni słonecznych kumulują się z wiekiem. Mechanizmy obronne skóry oraz jej zdolność naprawiania szkód wyrządzonych przez promienie UV maleją wraz z wiekiem. Słońce powoduje trwałe zmiany w naszej skórze. Uszkodzeniu ulegają podstawowe białka strukturalne naszej skóry: kolagen i elastyna odpowiedzialne za sprężystość i elastyczność. Uszkodzona również zostaje struktura kwasów nukleinowych regulujących przebieg procesów wzrostu i odnowy tkanek. Zmniejsza się bariera lipidowa chroniąca naskórek przed nadmiernym wysychaniem. W wyniku zachodzących zmian skóra staje się pomarszczona, sucha, szorstka, pojawiają się różnego rodzaju przebarwienia.

Kąpiel słoneczna nie musi wiązać się z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i chronić skórę za pomocą filtrów UV, tak aby nie doprowadzić do oparzenia skóryJeżeli tylko zauważymy zaczerwienienia na skórze należy niezwłocznie zakryć skórę a najlepiej zakończyć opalanie. Podczas opalania zawsze powinniśmy pamiętać o stosowaniu preparatów ochronnych. Dzięki nim unikniesz nieprzyjemnych i bolesnych skutków opalania.

Właściwie dawkowane słońce i kosmetyki z filtrami UVA i UVB ustrzegą nas przed oparzeniem.

W trakcie opalania się warto pamiętać, aby: 

♦️ nie zostawać zbyt długo na słońcu,
♦️ nie opalać się w godzinach 11-15,
♦️ stosować kosmetyki z filtrem UV – kremy stosować 15-20 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać aplikację co 2 godziny,

♦️ dzieci do 3-go roku życia w ogóle nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych,
♦️ starsze dzieci powinny zachować umiar,
♦️ dzieci absolutnie nie opalać w solarium. 

Czy krem z filtrem chroni nas w 100%?

Filtr tylko chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych ale nie blokuje promieniowania UV. Im wyższa jest więc wartość SPF (z ang. sun protection factor), tym dłuższa i skuteczniejsza ochrona przed poparzeniem i fotostarzeniem. Nawet filtr 50+ nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Ważne jest, by dla utrzymania ochrony ponawiać aplikację kremu przynajmniej co 2 godziny, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub wycieraniu ręcznikiem. Należy też pamiętać, że w wodzie promienie słoneczne również dosięgają naszej skóry, więc dobrze jest stosować kremy z filtrem wodoodpornym.

⚠️ Pamiętajmy, aby unikać wizyt w solarium! ⚠️

 

VeritaMed dermatoskopia od pieprzyka do czerniaka.jpg

 

 

 

 

Certyfikat VeritaMed - bezpieczny baginet.jpg


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com