VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA

FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA
01-12-2020
FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA

Fizjoterapia uroginekologiczna jest dość nową dziedziną fizjoterapii, jednakże odpowiednio poprowdzona przynosi bardzo dobre efekty. Znajduje zastosowanie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn

Warto podjąć się rehabilitacji jako leczenia pierwszego rzutu, przed planowanymi zabiegami lub operacjami. Jej zakres jest bardzo szeroki i ukierunkowany na wiele problemów w zakresie:

UROLOGII:

🔹 nietrzymanie moczu 

🔹 zabiegu prostatektomi (nietrzymanie moczu, blizny pooperacyjne, obrzęki)

🔹 parcia naglące

🔹 częstomocz

🔹 problemy z oddawaniem moczu

🔹 zespoły bólowe zarówno u kobiet jak i u mężczyzn

GINEKOLOGII:

🔹 zaburzenia statyki narządu rodnego

🔹 u kobiet w okresie okołoporodowym 

🔹 jako alternatywa przed zabiegami operacyjnymi

🔹 zespoły bólowe (vulvodynia, vestibulodynia)

PROKTOLOGII:

🔹 nietrzymanie stolca i/lub gazów

🔹 osłabienie zwieracza odbytu

🔹 po oraz przed zabiegami operacyjnymi

🔹 zespoły bólowe

SEKSUOLOGII:

🔹 dyspareunia

🔹 pochwica

🔹 brak satysfakcji seksualnej

🔹 zespoły napięciowe

🔹 bóle krocza u kobiet i mężczyzn 

W fizjoterapii uroginekologicznej stosuje się przede wszystkim terapię manualną mięśni dna miednicy per vagninam lub per rectum. Warto również skupić się na innych strukturach: kręgosłupie, więzadłach miednicy, mięśniach pośladkowych i innych. Oprócz terapii manualnej bardzo pomocna jest terapia biofeedback. Polega ona na wizualizacji pracy mięśni w formie wykresu EMG, za pomocą elektrody umieszczonej dopochwowo lub doodbytniczo. Dzięki takiej wizualizacji pacjent ma pełną kontrolę nad wykonywanymi ćwiczeniami, jest w stanie odpowiednio mocno wykonać skurcz, dobrze się rozluźnić a także w pełni dopilnować jakości ćwiczeń. Biofeedback pozwala również na obserwację postępów w terapii. W uzasadnionych przypadkach można również stosować elektrostymulację mięśni, która działa przeciwbólowo a także wspomaga siłę skurczu.

Przy zabiegu prostatektomii zalecana jest nauka ćwiczeń mięśni dna miednicy jeszcze przed operacją, aby pacjent mógł możliwie szybko rozpocząć ćwiczenia po zabiegu. Terapię biofeedback można stosować już kilka dni po operacji, natomiast elektrostymulację mięśni włączamy dopiero po ustabilizowaniu i przy odpowiednio niskim wyniku badania PSA. 

Niezwykle zalecana jest terapia przede wszystkim u kobiet w okresie ciąży oraz okołoporodowym. Można ją podejmować przez cały okres ciąży w formie ćwiczeń mięśni dna miednicy, masażu w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek bólu lub wystąpienia rozejścia mięśnia prostego brzucha. Po 36 tygodniu ciąży zalecany jest masaż krocza w celu uniknięcia uszkodzeń krocza oraz nauka świadomej relaksacji mięśni, parcia czy przyjmowania pozycji porodowych. W zależności od wystąpienia jakichkolwiek objawów, 4-6 tygodni po porodzie zalecana jest kontrola u fizjoterapeuty w celu oceny stanu pacjentki. Badamy wtedy siłę mięśni dna miednicy, ich wytrzymałość lub jakiekolwiek dysfunkcje, brzuch oraz ogólną postawę i napięcie mięśniowe. W przypadku obecności blizn (po epizjotomii lub cesarskim cięciu) konieczna jest ich mobilizacja.

Gdy występują jakiekolwiek zespoły bólowe w obrębie krocza terapia opiera się w pierwszej kolejności na znalezieniu przyczyny bólu – może ona tkwić jako punkt spustowy bezpośrednio w mięśniach dna miednicy, ale również może rzutować chociażby z więzadeł miednicy albo kręgosłupa. Dzięki znalezieniu tych punktów jesteśmy w stanie je rozluźnić, a następnie poinstruować pacjenta na co zwrócić uwagę w życiu codziennym, aby ból nie powrócił. Warto również w tym przypadku zastosować terapię biofeedback w celu nauki relaksacji tych mięśni. 

Czy wiesz jak zadbać o mięśnie dna miednicy, gdzie się znajdują i jak bardzo są ważne dla Twojego zdrowia?

Czy chciałabyś przygotować mięśnie dna miednicy do ciąży, porodu i w bezpieczny sposób przywrócić ich funkcję po urodzeniu dziecka?

A może masz problem z bolesnym miesiączkowaniem, trzymaniem moczu czy dyskomfortem podczas współżycia? 

Zapraszamy na konsultacje w VeritaMed do Mgr Katarzyny Grodzickiej, eksperta w fizjoterapii uroginekologicznej

 • Konsultacja Uroginekologiczna (40 min.) : 160 zł 
 • Fizjoterapia Uroginekologiczna (40 min.) : 160 zł 
 • Profilaktyka i rehabilitacja mięśni dna miednicy (40 min.) : 160 zł 
 • Rehabilitacja w ciąży, połogu i po operacjach ginekologicznych (40 min.) : 160 zł 

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego ☎️ 22 873 80 08 lub rezewacji ON-LINE ➽ Fizjoterapeuta Uroginekologii • Mgr. Katarzyna Grodzicka 

Oto kilka ważnych informacji dla przyszłych pacjentów fizjoterapii uroginekologicznej:

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta opiera się przede wszystkim na zebraniu szczegółowego wywiadu, przeprowadzenia niezbędnych badań a także na instruktażu dotyczącym profilaktyki i ćwiczeń mięśni dna miednicy. Na koniec zawsze ustalany jest indywidualny tok terapii oraz wyjaśniane są wszelkie wątpliwości pacjenta. Niezwykle istotne jest to, aby pacjent zrozumiał istotę swoich dolegliwości oraz znaczenie terapii dla poprawy jakości życia. 

Co to jest terapia mięśni dna miednicy?

Jest ona zalecana jako leczenie pierwszego wyboru w wielu dolegliwościach. Odnajduje zastosowanie przede wszystkim w takich przypadkach jak:

 • Nietrzymanie moczu
 • Obniżenie narządu rodnego
 • Nietrzymanie stolca, gazów
 • Okres okołoporodowy (profilaktyka, instruktaż, przygotowanie do porodu oraz rehabilitacja po porodzie)
 • Dolegliwości związane z okresem ciąży (bóle kręgosłupa, spojenia łonowego, obrzęki, rozstęp mięśnia prostego brzucha)
 • Mobilizacja blizn
 • Brak lub osłabiona satysfakcja seksualna
 • Bolesne miesiączki
 • Bóle w kroczu
 • Bolesne stosunki
 • Częstomocz
 • Parcia naglące
 • Przygotowanie oraz rehabilitacja po zabiegu prostatektomii
 • I wiele innych

Terapia opiera się przede wszystkim na zmianie nieprawidłowych nawyków, korekcji postawy ciała, ćwiczeniach oddechu oraz mięśni dna miednicy, profilaktyce oraz terapii właściwej w postaci terapii manualnej i biofeedback. Każda terapia powinna być przeprowadzona holistycznie.

Terapia manualna to przede wszystkim rozluźnianie mięśni, praca na więzadłach mobilizacja stawów, kinesiology taping i wiele innych w zależności od potrzeby. Rehabilitacja taka opiera się również na działaniu przez pochwę lub odbyt.

Terapia biofeedback natomiast opiera się na wizualizacji pracy mięśni dna miednicy, dzięki czemu możliwa jest reedukacja ich pracy oraz poprawa kontroli i świadomości mięśni. 

Częstotliwość oraz formę terapii zawsze dobieramy indywidualnie na pierwszej wizycie, po zebraniu obszernego wywiadu oraz po przeprowadzeniu badań. Każdy pacjent jest inny i wymaga indywidualnego postępowania.

Badanie sEMG

Jest to powierzchowna elektromiografia mięśni, która w przypadku terapii uroginekologicznej badana jest za pomocą elektrody dopochwowej lub doodbytniczej wraz z elektrodami powierzchownymi. Pozwala ona na wizualizację pracy mięśni dna miednicy ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności efektywnego skurczu, rozluźnienia a także kontroli, wytrzymałości i dynamiki pracy. Badanie pozwala pacjentowi zrozumieć istotę treningu dna miednicy oraz zdecydowanie poprawia świadomość pacjentów. Wykonywane regularnie pozwala również na kontrolę postępów terapii. 

EMG Biofeedback

Jest to terapia, która znacznie przyspiesza proces powrotu do zdrowia. U osób, u których zauważa się nieprawidłową pracę mięśni dna miednicy zalecana jest regularność. Na terapii wykonuje się serię ćwiczeń, które dbają o siłę, umiejętność rozluźniania a także koordynację pracy mięśni dna miednicy. Dzięki obserwacji wykresu napięcia mięśni w czasie rzeczywistym, pacjent uczy się z zajęć na zajęcia i poprawia funkcjonowanie mięśni, co jest jednoznaczne z zauważalną poprawą stanu zdrowia.

Elektrostymulacja

Zalecana jest przede wszystkim u osób, u których praca mięśni dna miednicy jest zbyt słaba lub nawet niemożliwa, aczkolwiek można ją stosować również wspomagająco  Elektrostymulacja w sposób bierny wywołuje skurcz mięśni dna miednicy, wzmacniając ich siłę a także poprawiając ukrwienie, proces regeneracji mięśni i odbudowy nerwów.

Rehabilitacja narządu ruchu

Okres ciąży wiąże się z wieloma zmianami w układzie ruchu oraz gospodarce hormonalnej kobiety.  Zmiana środka ciężkości oraz krzywizn kręgosłupa może powodować przeciążenia mięśni i bóle kręgosłupa. Kobiety w ciąży zgłaszają najczęściej:

 • bóle kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego
 • bóle spojenia łonowego
 • objawy rwy kulszowej
 • bóle stóp
 • obrzęki rąk i nóg

Każda z tych dolegliwości jest następstwem przygotowywania się ciała kobiety do czasu porodu (np. więzadła miednicy rozluźniają się, aby w czasie porodu kości miednicy mogły się rozsunąć zwiększając wymiar wychodu miednicy czyli drogi, przez które przechodzi dziecko). Mimo, że jest to proces naturalny, nie oznacza to, że nie możemy sobie w tych dolegliwościach pomóc. W takich przypadkach rehabilitacja opiera się na wdrożeniu ćwiczeń fizycznych, masażu relaksacyjnym, rozluźniającym,  drenażu limfatycznym  a także ćwiczeniach rozciągających lub kinesiology tapingu. Warto również wdrożyć profilaktykę, która będzie zapobiegała nawrotom dolegliwości. Rehabilitację można podjąć w każdym okresie ciąży, jednak jej przebieg może być uzależniony od tygodnia ciąży. 

Terapia rozejścia mięśnia prostego brzucha

Rozstęp mięśnia prostego brzucha może pojawić się u każdej kobiety nie tylko po porodzie ale również w trakcie ciąży. Wśród głównych czynników ryzyka leży przede wszystkim zwiększone ciśnienie śródbrzuszne (alergie, zaparcia, wzdęcia), Zbyt mocne lub zbyt słabe mięśnie brzucha a także nieprawidłowe nawyki życia codziennego (np. wstawanie przez spięcie brzucha). Terapia rozejścia jest bardzo skuteczna i należy ją podjąć jak najszybciej. Postępowanie obejmuje:

 • kinesiology taping
 • ćwiczenia mięśnia poprzecznego brzucha 
 • ćwiczenia mięśni dna miednicy
 • ćwiczenia oddechowe
 • ozluźnianie napiętych struktur
 • a także inne, koniecznie indywidualnie dobrane ćwiczenia

Masaż można wykonywać w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek bólu w celu rozluźnienia mięśni i stawów. Daje on natychmiastowy efekt przeciwbólowy a tym samym pomaga kobiecie przejść przez okres ciąży bezobjawowo. Oprócz masażu przeciwbólowego zalecane są również masaże relaksacyjne. Stres w ciąży jest zdecydowanie nie wskazany, dlatego taki zabieg jest rewelacyjnym sposobem na odprężenie i uspokojenie myśli. W przypadku wystąpienia obrzęków oprócz ćwiczeń można również wykonać drenaż limfatyczny, który poprawia i przyspiesza krążenie limfy. Przeciwwskazaniami do masażu są:

 • pierwszy trymestr ciąży
 • nieprawidłowo przebiegająca ciąża
 • nadciśnienie tętnicze
 • niedokrwistość
 • skazy krwotoczne
 • cukrzyca ciążowa

Każda blizna powinna być mobilizowana. Ograniczenia ruchomości blizny prowadzą do nieprawidłowej pracy mięśni i innych tkanek prowadząc do zaburzeń pracy, nadmiernych napięć, przeciążeń a następnie bólu. Terapia opiera się na zwiększaniu ruchomości blizny i okolicznych tkanek oraz kinesiology tapingu. Należy mobilizować blizny po cesarskim cięciu, po zabiegu prostatektomii a także po zabiegu nacięcia krocza. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji związanych z ograniczeniem jej ruchomości. Zaleca się mobilizowanie blizny bezpośrednio po zagojeniu, ok 4 tyg po zabiegu. 

Przy planowanym zabiegu prostatektomii czyli usunięcia prostaty zaleca się rozpoczęcie rehabilitacji jeszcze przed operacją. Dzięki temu, bez uszkodzeń w obrębie krocza łatwiej będzie nauczyć pacjenta ćwiczeń mięśni dna miednicy. Ich wykonywanie jest zalecane już chwilę po operacji, aby zapobiec nietrzymaniu moczu. Kolejnym powodem, dla którego ćwiczenia powinny być wykonywane przed zabiegiem jest fakt, że wcześniej wzmocnione mięśnie będą lepiej funkcjonowały po operacji.

Przed pierwszą wizytą istotne jest, aby zapoznać się z istotą rehabilitacji uroginekologicznej, aby pacjent nie był zaskoczony charakterem przeprowadzonego wywiadu lub badań. Należy ubrać się w wygodne, nie krępujące ruchów ubrań, a także zabrać ze sobą aktualne badania. Fizjoterapeuta uroginekologiczny zawsze dba o to, aby wizyta przebiegała w przyjaznej, ale intymnej i pełnej zrozumienia atmosferze.

Zapraszamy na konsultacje w VeritaMed do Mgr Katarzyny Grodzickiej, eksperta w fizjoterapii uroginekologicznej 

Fizjoterapeuta Uroginekologii • Mgr. Katarzyna Grodzicka • VeritaMed.jpg


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com