VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

Co to jest hymenotomia?

Co to jest hymenotomia?
20-03-2023
Co to jest hymenotomia?

Zadaliśmy kilka pytań lekarzowi ginekologowi, aby lepiej naświetlić temat zabiegu nacięcia błony dziewiczej. Na nasze pytania odpowiedziała Ginekolog lek. Elżbieta Fajfrowska-Al Ali

Czym jest błona dziewicza? 

Błona dziewicza, z greckiego hymen jest cienkim fałdem śluzówki znajdującym się na granicy przedsionka pochwy oraz pochwy właściwej. Jego podstawą jest pierścień włóknisty. 

Kiedy powstaje błona dziewicza?

Błona dziewicza powstaje w 5-tym miesiącu życia płodowego i na samym początku szczelnie zakrywa wejście do pochwy. Potem jednak wykształca się z niej otwór (rzadziej – grupa otworów), który powiększa się w okresie dojrzewania.

Jak wygląda błona dziewicza?

Błona dziewicza ma nacięcia, fałdy i szczeliny, nawet w stanie dziewiczym. Jest elastyczna i ma różną grubość. Niektóre błony dziewicze są cienkie, a niektóre grubsze niż inne.  

Czy błona dziewicza spełnia jakąś funkcję w organizmie?

Błona dziewicza nie spełnia bliżej określonej funkcji anatomicznej, ale stanowi podstawę kulturowego rozpoznania tzw. dziewictwa.

W niektórych kulturach i religiach waloryzuje się ją dodatnio, utożsamia z czystością i postuluje zachowanie jej do zawarcia małżeństwa. Fakt nienaruszenia ciągłości tego szczątkowego narządu jest istotny i pożądany.

Jak przebiega proces defloracji?

Defloracja jest pozbawieniem błony dziewiczej za pomocą penetracji. Podczas penetracji błona dziewicza powinna zostać rozerwana. Jednak dość często błona dziewicza rozciąga się i pozostaje nietknięta. Powodem jest zbyt duża elastyczność błony dziewiczej.

Niejednokrotnie, z powodu zbytniej grubości stanowić może przeszkodę w penetracji podczas inicjacji seksualnej, co łączy się z bolesnością, dyskomfortem i krwawieniem.

Czy jest sposób aby temu zapobiec i sprawić aby proces defloracji odbył się bez dyskomfortu?

Tak, oczywiście. Należy udać się wtedy do lekarza ginekologa, który wykona zabieg nacięcia błony dziewiczej tzw. hymentonomii.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu nacięcia błony dziewiczej? 

Zdarzają się przypadki zarośnięcia błony dziewiczej o miesiączkujących już nastolatek u których krew miesiączkowa nie może wydostać się z pochwy, lub u dziewczynek przed pokwitaniem. 

Nacięcie błony dziewiczej należy rozważyć również wtedy, gdy jest ona na tyle twarda, że uniemożliwia współżycie płciowe. 

Niekiedy kobiety decydują się na zabieg hymenotomii w obawie przed bólem i krwawieniem związanym z pierwszym stosunkiem.

Wskazaniem do wykonania hymenotomii są wszelkie nieprawidłowości błony dziewiczej. 

Jaki jest przebieg zabiegu nacięcia błony dziewiczej hymenotomii?

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem - ginekologiem, który taki zabieg ma wykonać.

Po analizie ogólnego stanu zdrowia oraz zdrowia intymnego pacjentki lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne z wykluczeniem stanów zapalnych w obrębie sromu i pochwy. 

Lekarz po obejrzeniu okolic intymnych zaproponuje najlepszą metodę wykonania zabiegu oraz opowie o efektach końcowych zabiegu i rekonwalescencji.

W naszej klinice zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, które jest wystarczające i stwarza komfort pracy lekarzowi jak i bezbolesny przebieg zabiegu dla pacjentki.

Do wykonania zabiegu używany jest nóż elektryczny (diatermia), który gwarantuje dobrą hemostazę (kontrolę krwawienia pola operacyjnego) i skraca czas potrzebny na zabieg.

W wyjątkowych sytuacjach potrzebny jest szew (np. gruby pierścień włóknisty stanowiący podstawę fałdu śluzowego).

Po zabiegu pacjentka wraca do domu z zaleceniem higieny rejonu po-operacyjnego, odpoczynku i ewentualnego stosowania leków przeciwbólowych.

Kontrolna wizyta ma miejsce po 7- 10 dniach, a moment właściwy dla podjęcia współżycia zależy od przebiegu gojenia się operowanego miejsca; z reguły są to 2-4 tygodnie od wykonania zabiegu.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu hymenotomii?

Zabiegu usunięcia błony dziewiczej nie należy wykonywać podczas miesiączki.

Przeciwskazaniem do wykonania hymenotomii są także problemy zdrowotne: cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, nowotwory oraz infekcje w obrębie sromu i pochwy.

 

Zabieg nacięcia błony dziewiczej (hymenotomii) w VeritaMed kosztuje 950 pln.

➽ Kliknij i zapisz się na wizytę do Ginekolog lek. Elżbiety Fajfrowskiej-Al Ali  lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego ☎️ 22 873 8008

10.jpg  


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com