VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

Antykoncepcja dla mężczyzn: nowoczesne metody i ich skuteczność

Antykoncepcja dla mężczyzn: nowoczesne metody i ich skuteczność
06-11-2023
Antykoncepcja dla mężczyzn: nowoczesne metody i ich skuteczność

Dostęp do bezpiecznej i skutecznej antykoncepcji pozwala świadomie planować rodzinę oraz dbać o zdrowie seksualne. O ile w przypadku kobiet istnieje wiele metod zapobiegających zajściu w niechcianą ciążę, to antykoncepcja dla mężczyzn ogranicza się tylko do kilku propozycji. Jakie są nowoczesne metody męskiej antykoncepcji? Dowiedz się o antykoncepcyjnych rozwiązaniach dedykowanych mężczyznom oraz poznaj ich skuteczność.

 

Wazektomia jako skuteczna metoda antykoncepcji

Obecnie wazektomia pozostaje najbardziej skutecznym sposobem antykoncepcji dla mężczyzn. Jest to prosty zabieg chirurgiczny, który polega na przerwaniu ciągłości nasieniowodów, czyli drogi przemieszczania się plemników. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, trwa on zwykle około 20 minut, a pacjent jeszcze w ten sam dzień może wrócić do domu. 

Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na mosznie, po czym dostaje się do nasieniowodów i przecina je. Możliwe jest również przeprowadzenie wazektomii metodą kanadyjską, tj. bez użycia skalpela, określaną jako WBS. W takiej sytuacji lekarz zakłada specjalne zaciski w odpowiednich miejscach na mosznie, bez potrzeby nacinania ciała.

Po wazektomii plemniki nadal są produkowane przez jądra, ale są absorbowane przez organizm, ponieważ nie mogą przejść przez zablokowane nasieniowody. 

Po zabiegu należy przez pewien czas zachować wstrzemięźliwość seksualną, by rany w pełni się zagoiły. Po wazektomii warto zastosować jeszcze przez pewien czas dodatkową metodę antykoncepcji, np. prezerwatywy, gdyż we wcześniej wyprodukowanym nasieniu nadal mogą być obecne żywe plemniki.

Warto wiedzieć, że po wazektomii uniemożliwiony jest wyłącznie transport plemników. Mężczyzna w dalszym ciągu może osiągać erekcję, mieć prawidłowe orgazmy oraz wytryski i nie odczuwa bólu podczas stosunków seksualnych. 

Warto rozważyć zabieg, gdy np. partnerka z przyczyn zdrowotnych nie może stosować tradycyjnych metod antykoncepcji dla kobiet, a ciąża mogłaby zagrażać jej zdrowiu lub życiu. To również odpowiedzialna decyzja w przypadku zwiększonego ryzyka przekazania potomstwu chorób genetycznych.

 

Czy wazektomia jest odwracalna?

W niektórych przypadkach wazektomię można odwrócić, jednak proces jest trudniejszy niż początkowy zabieg. Zadaniem lekarza jest połączenie na nowo przerwanych wcześniej nasieniowodów, lecz nie zawsze zrastają się one prawidłowo lub stać się niedrożne.

 

Inne metody antykoncepcji dla mężczyzn

Oprócz wazektomii, mężczyznom pozostaje stosowanie prezerwatyw. Aktualnie naukowcy pracują nad hormonalnymi sposobami antykoncepcji (jak tabletki czy zastrzyki), których działanie byłoby odwracalne. Opracowywane metody powinny skutecznie hamować rozwój plemników i pozostawać bezpieczne dla zdrowia pacjenta.

 

Bezkrwawy zabieg obrzezania

Choć zabieg obrzezania nie jest metodą antykoncepcji, to ma duży wpływ na zdrowie seksualne mężczyzn. Zabieg pozwala pozbyć się tzw. stulejki w bezbolesny i bezkrwawy sposób w przeciągu kilkunastu minut

Ucięcie problematycznej części napletka zapobiega gromadzeniu się wydzielin i bakterii oraz powstawania stanów zapalnych żołędzi. 

 

Podsumowanie

Możliwości antykoncepcji dla mężczyzn są mocno ograniczone. Męskie grono pacjentów może korzystać głównie z prezerwatyw (jako rozwiązanie tymczasowe) lub zdecydować się na wazektomię. Efekty zabiegu nie zawsze są odwracalne, dlatego należy dokładnie przemyśleć wady i zalety rozwiązania. Nowoczesne techniki stosowane w medycynie pozwalają wykonać wazektomię bez użycia skalpela nawet w ciągu 20 minut. Jest to skuteczna metoda antykoncepcji i polecana jest osobom, które w ogóle nie planują zakładać rodziny lub już posiadają dzieci.


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com