VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

Rak jąder • objawy, przyczyny, samobadanie i profilaktyka

Rak jąder • objawy, przyczyny, samobadanie i profilaktyka
05-10-2018
Rak jąder • objawy, przyczyny, samobadanie i profilaktyka

Rak jąder jest jednym z najczęściej wstępujących nowotworów u mężczyzn. Jest nowotworem o dobrym rokowaniu pod warunkiem szybkiego wykrycia oraz odpowiedniego leczenia. W Polsce rocznie wykrywa się około 800 przypadków zachorowań. 

Nowotwór jąder pojawia się najczęściej u mężczyzn do 35. roku życia. Często pacjenci lekceważą pierwsze objawy choroby do których należą: niebolesne powiększenie jądra, niebolesna masa, niedająca się oddzielić od jądra, uczucie ciężaru w mosznie, powiększenie moszny, ból i dyskomfort w obrębie moszny.Do najczęstszych przyczyn raka należą m. in takie czynniki ryzyka jak: 

🔹narażanie na pewne toksyny chemiczne, 

🔹wiek między 20-35 lat, 

🔹występowanie raka w rodzinie, 

🔹nieprawidłowy rozwój jąder, 

🔹Zespół Klinefeltera- niski poziom hormonów męskich, 

🔹uraz moszny. 

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie raka jądra, ponieważ nowotwór jest bardzo czuły na chemioterapie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka raka jądra. Należy do niej samobadanie, które polega na złapaniu każdego jądra oddzielnie pomiędzy kciuk a resztę palców. Zdrowa powierzchnia powinna jędrna i gładka. Zaniepokoić powinny jakiekolwiek obrzęki, narośle, zmiany kształtu, a stanowczym sygnałem do wizyty u lekarza powinien być ból. Nowotwory jąder są całkowicie wyleczalne dlatego tak ważne jest samobadanie.

Bardzo ważne jest częste samobadanie się. Ten nowotwór rozwija się bardzo szybko. Dobrym zwyczajem będzie badanie się co miesiąc. Poniżej przedstawiamy sposób samobadania.

Najlepiej wykonać je po ciepłym prysznicu w zacisznym miejscu gdzie swobodnie będziesz mógł wykonać samobadania jąder. Nie ma powodu do wstydu - to tak proste i konieczne jak samobadanie piersi przez kobiety.

🔹Etap I

Złap jądro pomiędzy kciuk i place dłoni, dotykaj powoli całej jego powierzchni w poszukiwaniu grudek zarówno twardych jak i plastycznie miękkich.

🔹Etap II

Wykonaj identyczną procedurę jak w „Etapie I” z drugim jądrem.

Voilà - właśnie zapewniłeś sobie miesiąc spokoju i wiesz, że z Twoim ciałem jest wszystko w porządku. To wcale nie jest trudne, prawda?

🔹Co jest normalne?

Gładka i jędrna, przyjemna w dotyku struktura jądra. 

🔹Co nie?

Obrzęk, guzek, ból podczas badania, powiększenie jądra lub zmiana kształtu w ostatnim czasie któregokolwiek z jąder. Oba jądra powinny być podobne -  duże różnice w kształcie i zawartości jąder zawsze wymagają konsultacji u urologa!

Pamiętaj, że nie będziesz w stanie określić, co jest normalne w kształcie i strukturze swoich jąder, a co nie, jeśli nie będziesz badać się regularnie.

Pamiętaj, że większość grudek i nierówności na swoich jąder to nie jest rak, ale wczesne rozpoznanie jest kluczem. Wcześnie wykryty rak jądra jest dzisiaj niemal w 100 proc. uleczalny.Dlatego nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia.Jeśli coś jest według Ciebie nie tak, skontaktuj się z urologiem

Jeżeli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy lub masz jakiekolwiek wątpliwościwarto zgłosić się do lekarza urologa, lekarz wszystko wyjaśni a i dodatkowo może wykonać badanie USG. 

➽ Kliknij i zapisz się na wizytę do urologa w VeritaMed lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego ☎️ 228738008

Na wszystkie dodatkowe pytania odpowiedzi udzielą nasi specjaliści 

🔹Urolog • dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka

🔹Urolog lek. Marcin Łykowski

🔹Urolog lek. Anna Bonder-Nowicka

 

 


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com