VeritaMed Centrum Medyczne Warszawa
veritamed
veritamed
veritamed
veritamed

Hydrocelektomia czyli operacja wodniaka jądra

Hydrocelektomia czyli operacja wodniaka jądra
21-04-2024
Hydrocelektomia czyli operacja wodniaka jądra

Co to jest wodniak jądra?

Wodniak jądra, znany również jako hydrocele, to nagromadzenie płynu w osłonkach jądra, które prowadzi do obrzęku moszny.  Jest zauważalne jako powiększenie jednej lub obu stron moszny. Jest to stan, który może wystąpić zarówno u noworodków, jak i u dorosłych mężczyzn, choć przyczyny jego powstania mogą się różnić w zależności od grupy wiekowej.

WODNIAK JADRA ANATOMIA - Veritamed  .jpg

Jakie są przyczyny powstania wodniaka jądra?

Przyczyny powstania wodniaka jądra mogą być różne w zależności od tego, czy jest to forma wrodzona, czy nabyta. Oto główne przyczyny obu typów wodniaka jądra:

Wodniak wrodzony

Wodniak wrodzony występuje głównie u noworodków i jest zazwyczaj wynikiem niezamknięcia się wyrostka pochwowego otrzewnej. Przewód ten normalnie zamyka się przed urodzeniem, ale jeśli tego nie zrobi, płyn z jamy brzusznej może przesączać się do osłonek jądra, prowadząc do wodniaka. Taka forma wodniaka jądra jest często diagnozowana tuż po urodzeniu i zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka.

Wodniak nabyty

Wodniak nabyty może pojawić się w dowolnym wieku i ma różne potencjalne przyczyny:

 • Urazy - Bezpośredni uraz moszny może spowodować nagromadzenie płynu wokół jądra.
 • Zapalenie - Zapalenie jądra lub najądrza, często wywołane infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, może prowadzić do wodniaka jako część odpowiedzi zapalnej.
 • Operacje - Niektóre operacje, takie jak naprawa przepukliny pachwinowej, mogą skutkować powstaniem wodniaka w wyniku uszkodzenia lub blokady drenażu płynu.
 • Zatory i blokady - Blokada w układzie drenażowym jąder może również prowadzić do nagromadzenia płynu.
 • Nowotwory - Chociaż rzadko, nowotwory jądra mogą prowadzić do wodniaka poprzez zmianę normalnego przepływu płynu.

Jakie są czynniki ryzyka powstania wodniaka jądra?

Czynniki ryzyka związane z nabyciem wodniaka jądra obejmują wcześniejsze operacje w okolicy pachwiny, urazy moszny, infekcje jąder i najądrzy oraz ogólne stany zapalne lub nowotworowe wpływające na układ moczowo-płciowy.

Czym grozi nieleczony wodniak jądra?

Wodniak jądra, choć zazwyczaj nie jest stanem zagrażającym życiu, może prowadzić do różnych komplikacji i niedogodności, jeśli nie zostanie odpowiednio leczony. Oto kilka potencjalnych problemów, które mogą wynikać z nieleczonych wodniaków jądra:

 • Dyskomfort i ból: Duże wodniaki mogą wywoływać uczucie ciężkości i dyskomfort w mosznie. W przypadkach, gdy wodniak jest spowodowany zapaleniem lub innymi stanami zapalnymi, może być również bolesny.
 • Problemy z chodzeniem i aktywnością fizyczną: W przypadku dużego wodniaka, rozmiar i ciężar powiększonej moszny mogą utrudniać normalne chodzenie i wykonywanie innych czynności fizycznych, wpływając negatywnie na jakość życia.
 • Wpływ na funkcje seksualne i płodność: Chociaż wodniak jądra sam w sobie zwykle nie wpływa bezpośrednio na płodność, utrzymujące się ucisk i zwiększona temperatura w mosznie mogą teoretycznie wpłynąć na zdolność produkowania zdrowych plemników.
 • Kosmetyczne i psychiczne skutki: Znaczne powiększenie moszny może prowadzić do problemów z samooceną i dyskomfortu psychicznego.
 • Zakażenia: W rzadkich przypadkach, jeśli wodniak jest wynikiem infekcji, nieleczony stan może prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
 • Atrofia jądra: Długotrwały ucisk spowodowany przez wodniak może teoretycznie prowadzić do uszkodzenia jądra i utraty jego funkcji, chociaż jest to rzadkie.
 • Ryzyko pęknięcia: W bardzo rzadkich przypadkach, ekstremalnie duży wodniak może pęknąć, co wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
 • Rozpoznanie innych schorzeń: Nieleczony wodniak może utrudniać diagnostykę innych stanów, takich jak guzy jądra, które mogą być maskowane przez obecność wodniaka.

Czy wodniaka jądra widać na USG?

Tak, wodniak jądra jest wyraźnie widoczny na badaniu ultrasonograficznym (USG) moszny. USG jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych do oceny wodniaka jądra oraz innych schorzeń jąder i moszny.

W przypadku wodniaka, ultrasonografia pozwala na zobrazowanie płynu zgromadzonego wokół jądra, co jest charakterystyczne dla tego stanu. Obraz USG może wykazać gładką, jednolitą przestrzeń wokół jądra wypełnioną płynem, co pomaga różnicować wodniak od innych mas, takich jak guzy jądra. Ponadto, USG jest przydatne do oceny wielkości i ilości zgromadzonego płynu oraz stanu samych jąder.

Ultrasonografia jest metodą bezpieczną, nieinwazyjną i stosunkowo niedrogą, co czyni ją idealnym narzędziem do szybkiego i efektywnego diagnozowania potencjalnych schorzeń jąder, w tym wodniaka. Dzięki temu badaniu lekarz może precyzyjnie określić naturę problemu i zalecić odpowiednie leczenie.

Czy wodniak jądra to rak?

Nie, wodniak jądra (hydrocele) sam w sobie nie jest rakowym schorzeniem. Jest to po prostu nagromadzenie płynu w osłonkach jądra, które prowadzi do opuchnięcia moszny. Wodniak nie jest nowotworem, ale czasami może być związany z innymi problemami jądra, w tym z nowotworami.

Czy wodniak jądra boli?

Wodniak jądra zazwyczaj nie jest bolesny. Głównym objawem tego schorzenia jest powiększenie moszny, które jest zwykle bezbolesne. Płyn zgromadzony w osłonkach jądra powoduje opuchliznę, ale nie zwykło to być związane z bólem.

Jednak w niektórych przypadkach, jeśli wodniak jądra jest duży lub rozwija się szybko, może to prowadzić do dyskomfortu lub uczucia ciężkości w mosznie, które niektórzy mogą odczuwać jako ból. Ponadto, jeśli wodniak jest wynikiem zapalenia jądra lub najądrza, może towarzyszyć mu ból.

Jeżeli mężczyźni doświadczają bólu, dyskomfortu lub jakichkolwiek innych niepokojących objawów związanych z moszną, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przeprowadzić odpowiednie badania, takie jak ultrasonografia, aby określić przyczynę objawów i zalecić odpowiednie leczenie, w tym obserwację w przypadku łagodnych przypadków lub interwencję chirurgiczną w przypadkach, gdy wodniak powoduje większy dyskomfort lub jest związany z innymi komplikacjami zdrowotnymi. 

Centrum Medycznym VeritaMed, rozumiemy, że prawidłowa diagnoza i leczenie są kluczowe dla zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn, dlatego oferujemy kompleksową opiekę urologiczną na każdym etapie leczenia wodniaka jądra.

Czy wodniak jądra zagraża życiu?

Wodniak jądra (hydrocele) sam w sobie zazwyczaj nie zagraża życiu. Jest to stosunkowo powszechna i zwykle łagodna dolegliwość, polegająca na nagromadzeniu płynu w osłonce otaczającej jądro, co prowadzi do powiększenia moszny. W większości przypadków wodniak jądra nie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i może być skutecznie leczony.

Ważne jest jednak, aby każdy przypadek powiększenia moszny został oceniony przez lekarza. To dlatego, że niektóre inne poważne schorzenia, w tym nowotwory jądra, mogą na początku dawać podobne objawy. 

W rzadkich przypadkach, jeśli wodniak jądra jest bardzo duży, może prowadzić do dyskomfortu, ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu czy nawet powikłań takich jak infekcja lub uszkodzenie jądra, które teoretycznie mogłyby wpłynąć na zdrowie ogólne. 

W tych przypadkach interwencja medyczna jest niezbędna, aby złagodzić objawy i zapobiegać dalszym problemom.

Czy wodniak jądra rośnie? 

Tak, wodniak jądra może rosnąć z czasem. Wielkość wodniaka jądra zależy od ilości płynu, który się nagromadza w osłonkach jądra. W niektórych przypadkach, płyn może gromadzić się stopniowo, co prowadzi do powolnego zwiększania się objętości moszny. W innych przypadkach, zwłaszcza gdy wodniak jest spowodowany urazem lub stanem zapalnym, nagromadzenie płynu może wystąpić stosunkowo szybko.

Jak przebiega zabieg usunięcia wodniaka jądra?

Leczenie zwykle obejmuje interwencję chirurgiczną, szczególnie u dorosłych, u których wodniak jądra nie wykazuje tendencji do samoistnego zaniku. 

Operacja usunięcia wodniaka jądra, znana jako hydrocelectomia, jest standardowym zabiegiem stosowanym w celu usunięcia nadmiaru płynu z osłonki otaczającej jądro. Jest to procedura stosunkowo prosta i zwykle wykonywana ambulatoryjnie, co oznacza, że pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Oto jak przebiega ten zabieg:

 • Przygotowanie do operacji - przed zabiegiem pacjent jest zazwyczaj poddawany ocenie ogólnego stanu zdrowia, w tym badaniom krwi i badaniu USG. Mogą być zalecone inne dodatkowe badania obrazowe. Pacjent otrzymuje również instrukcje dotyczące przerwania przyjmowania niektórych leków i przygotowania do zabiegu, w tym postępowania na czczo przez określony czas przed operacją.
 • Znieczulenie - operacja wodniaka jądra przeprowadzana w krótkim znieczuleniu ogólnym, podczas którego dożylnie są podawane leki znoszące odczuwanie bólu, wywołujące głęboki sen oraz zniesienie reakcji odruchowych na bodźce bólowe. W krótkim czasie po zaprzestaniu podawania tych leków pacjent budzi się. Utrzymany jest oddech samodzielny w trakcie znieczulenia. Ewentualnie stosowana jest maska z przepływem tlenu celem lepszego wysycenia krwi tlenem. 
 • Sam zabieg - chirurg wykonuje niewielkie cięcie, zazwyczaj w okolicy pachwiny lub bezpośrednio na mosznie. Następnie delikatnie wydobywa jądro i osłonkę zawierającą płyn. Płyn jest drenowany, a chirurg może zastosować różne techniki, aby zapobiec przyszłemu gromadzeniu się płynu. Jedną z technik jest zszycie osłonek w taki sposób, aby zlikwidować przestrzeń, w której płyn mógłby się ponownie gromadzić, co jest znane jako operacja wg Winkelmanna.

Po usunięciu płynu i odpowiednim przygotowaniu osłonek, chirurg zamyka cięcie za pomocą szwów, które mogą być samowchłanialne lub wymagać usunięcia po pewnym czasie. Po operacji stosuje się opatrunek unoszący mosznę ( tzw. elewację moszny), aby zminimalizować obrzęk i wspomóc gojenie. Pomocny może być w tym zakup suspensorium.

Jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia wodniaka jądra? 

Po operacji pacjent zazwyczaj pozostaje pod krótką obserwacją i może wrócić do domu tego samego dnia. Instrukcje pooperacyjne obejmują odpoczynek, unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężarów przez 2-4 tygodni, wstrzymanie się od aktywności seksualnej,  noszenie obcisłej bielizny a także dbałość o higienę miejsca cięcia. Kontrola pooperacyjna jest  zaplanowana, aby sprawdzić postęp gojenia i wykluczyć możliwość infekcji lub innych komplikacji.

Czy po usunięciu wodniaka jądra można mieć dzieci?

Tak, po operacji usunięcia wodniaka jądra (hydrocelectomii) większość mężczyzn może nadal mieć dzieci. Wodniak jądra sam w sobie zwykle nie wpływa na płodność, chyba że jest związany z innym, bardziej poważnym stanem zdrowotnym, który może wpłynąć na zdolność do reprodukcji, takim jak infekcje, urazy lub zaburzenia hormonalne.

W większości przypadków, po całkowitym wyzdrowieniu i zagojeniu, pacjenci mogą powrócić do swojej normalnej aktywności seksualnej bez wpływu na zdolność do poczęcia dzieci.

Czy po zabiegu usunięcia wodniaka jądra mogą wystąpić powikłania?

Większość pacjentów doświadcza znaczącej ulgi i poprawy komfortu po hydrocelectomii. Komplikacje są rzadkie, ale mogą obejmować infekcję, krwawienie, obrzęk, zapalenie jądra czy powrót wodniaka. Należy pamiętać, że 1-2 tygodni po operacji występuje obrzęk worka mosznowego.

W przypadku wystąpienia gorączki, silnego bólu lub wysięku ropnego należy skontaktować się z lekarzem. Regularne wizyty kontrolne i przestrzeganie zaleceń lekarskich są kluczowe dla pełnego powrotu do zdrowia.

Kiedy po zabiegu można zacząć współżyć?

Zazwyczaj zaleca się, aby pacjenci unikali współżycia seksualnego przez co najmniej 2 do 4 tygodnie po operacji, ale ten okres może się wydłużyć, jeśli występują komplikacje lub jeśli proces gojenia przebiega wolniej. Kluczowym jest, aby pacjent poczekał na zalecenie lekarza, który oceni stan gojenia podczas wizyty kontrolnej.

Kto leczy wodniaka jądra?

Leczeniem wodniaka jądra zajmują się lekarze urolodzy.

Ile kosztuje operacja wodniaka jądra w VeritaMed?

Zabieg hydrocelektomii czyli operacja wodniaka jądra kosztuje 6'900 zł.

➽ Kliknij i zapisz się na konsultację do Urologa lub zapraszamy do kontaktu telefonicznego ☎️ 228738008

Centrum Medycznym VeritaMed zabieg Hydrocelektomii wykonują:

Urolog • lek. Anna Bonder-Nowicka VeritaMed .jpg ➽ Urolog lek. Anna Bonder-Nowicka

Urolog dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka.jpg ➽ Urolog dr n. med. Emilia Pawłowska-Krajka

Urolog lek. Marcin Łykowski.jpg ➽ Urolog lek. Marcin Łykowski

 

***

W momencie rezerwacji zabiegu, konieczne jest wykonanie przedpłaty w formie zadatku w wysokości 1'500 zł.

Regulamin dotyczący płatności zadatku za zabiegi w VeritaMed

INFORMACJA DLA PACJENTÓW

 1. Podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług Centrum Medycznego VeritaMed i dokonanie rezerwacji terminu zabiegu oznacza zawarcie umowy cywilnoprawnej o świadczenie usług medycznych. VeritaMed stawia do dyspozycji Pacjenta swoje zasoby w określonym miejscu i czasie. 
 2. Pacjent zobowiązuje się za te usługi zapłacić́ kwotę̨ określoną w cenniku usług, dostępnym na stronie internetowej http://veritamed.com/cennik, lub określoną przez strony umowy. Zadatek za zarezerwowaną usługę̨ nie podlega zwrotowi. Wszelkie wątpliwości prosimy wyjaśniać́ z naszym personelem przed dokonaniem rezerwacji. 
 3. Przy rezerwacji terminu wykonania usługi pacjent zobowiązany jest dokonać́ wpłaty zadatku 1'500 zł przelewem na konto bankowe, telefonicznie aplikacją BLIK lub kartą w kasie VeritaMed. Potwierdzenie przelewu prosimy wysłać drogą mailową na kontakt@veritamed.com.

Wpłaty zadatku prosimy dokonywać́ na konto: 

VeritaMed Sp. z o.o., IBAN PL 04 1140 1010 0000 3493 9100 1002

Tytuł wpłaty: usługa medyczna dla (imię̨ i nazwisko pacjenta) w dniu (data)

 1. Wpłata zadatku musi być́ dokonana w terminie nie później niż̇ na 3 dni robocze przed umówionym terminem wykonania usługi. W przypadku braku zapłaty zadatku w obowiązującym terminie, VeritaMed jest uprawnione do anulowania wcześniej zaplanowanego zabiegu. 
 2. W sytuacji jeżeli Pacjent odwoła zabieg w dniu jego wykonania lub nie stawi się na zabieg w wyznaczonym terminie kwota zadatku nie będzie zwrócona.
 3. W sytuacjach losowych, jeżeli pacjent nie będzie mógł dotrzeć́ do VeritaMed w zaplanowanym terminie i powiadomi VeritaMed na 2 dni przed ustalonym terminem, zostanie wspólnie ustalony nowy termin zabiegu, bez potrącania zadatku.
 4. Spóźnienie o więcej niż̇ 10 minut traktowane będzie jak nieobecność́, gdyż̇ tak znaczne skrócenie czasu zabiegu uniemożliwi jego wykonanie. 
 5. W sytuacji, gdy usługa nie odbędzie się̨ w wyznaczonym terminie z przyczyn lezących po stronie VeritaMed i pacjent nie zostanie o tym uprzedzony na 24 godziny przed terminem, otrzyma on rabat na tę usługę̨ w wysokości 100 zł. 

Szczegółowych informacji udzieli personel Rejestracji VeritaMed tel. 22 873 80 08 lub kontakt@veritamed.com

 

 


lub tel. 22 873 8008
lub wypełnij formularz:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu kontaktowym, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych dnia 10 maja 2018 r. (Dz. U. 2018r., poz. 1000) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zawiązku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”) w celu udzielenia odpowiedzi na wiadomość przesłaną za pomocą formularza kontaktowego, to jest w celu podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a) i b) RODO.
Copyrights ©2024: VeritaMed - centrum medyczne: opieka, której oczekujesz
wykonanie i administracja - Aikelo.com